Kako hakovati leteće dronove
Leteći dronovi su danas sve popularniji, u sve više situaciju su primenljivi i zaista su zgodni za snimanje nekih scena koje nije moguće iz ruke.
Ali, pošto se ti dronovi upravljaju pomoću bežične mreže, normalno je da se signal može presresti i preuzeti kontrola nad njima. Ovo je moguće kao što je moguće hakovati i sve ostale bespilotne letelice, samo što je lakše hakovati lošije/jeftinije dronove.
Za to će vam biti potrebno nekoliko programa i hardverskih komponenti.
Softver:
– SkyJack: jedna Perl skripta koja pokreće airhack-ng, prebacuje WiFi karticu u monitor mod, detektuje WiFi mreže klijente u okolini, deaktivira klijente povezane na Parrot AR.drones, konektuje ih na novi Parrot AR.Drone, zatim koristi node.js sa node-ar-drone da kontroliše „zombi“ dronove.
– aircrack-ng: prebacuje WiFi karticu u monitor mod radi pronalaženja dronova i vlasnika. aireplay-ng diskonektuje pravog vlasnika. Kada je pravi vlasnik diskonektovan, moguće je konektovati se na drona dok čeka da se njegov pravi vlasnik rekonektuje.
– node-ar-drone: za kontrolisanje drona.
Hardver:
– Parrot AR.Drone 2: traži druge dronove konektovane preko Android, iPhone i iPad.
– Raspberry Pi: povezuje ceo projekat. Pokreće Linux.
– Alfa AWUS036H wireless adapter: odlična jer ima mogućnost slanja raw paketa što omogućava deautentifikaciju vlasnika upravljača.
– Edimax EW-7811Un wireless adapter: USB wifi adapter pomoću kojeg SkyJack može kreirati sopstvenu WiFi mrežu. Takođe, omogućava hakeru da se poveže sa SkyJack preko laptopa ili nekog smart uređaja i tako upravlja hakovanu letelicu.
– USB Battery: Raspberry Pi i te WiFi kartice crpe dosta energije, trebaće i baterija.
Sve ovo je opisano na GitHub stranici: https://github.com/samyk/skyjack