Trenutno Best Buy mid-range Android telefon po meni je…
Mid-range, ili telefoni srednje klase, su za sve one koji žele solidno parče hardvera za pristojnu cenu. Android telefona iz ove kategorije ima dosta, i kupci iz naše države se često opredeljuju za njih jer nisu skupi kao oni najnoviji sa najboljim specifikacijama (600+ evra), a opet nisu oni jeftini koje će promeniti nakon godinu dana (ispod 200 evra).
Iz ove klase sam izdvojio nekoliko telefona, a na kraju sam se odlučio da uzmem LG G3. Zašto?
Kao prvo, LG G3 je prvi telefon sa QHD ekranom (ali više nije i jedini), a takođe i prvi telefon sa laserskim fokusom za kameru. Pored toga, ovaj model ima mogućnost bežičnog punjenja, bateriju koja se može lako promeniti i NFC. Trenutno svega nekoliko modela na tržištu imaju sve te tri opcije.
Note 4, LG G4 i LG G3 su jedni od tih modela, i slični po specifikacijama, s tim da su Note i G4 jači ali i skuplji – za više od 200 evra. Po mom mišljenju, njihova hardverska prednost nije toliko presudna, pogotovo za prosečnog korisnika koji ne može u svakodnevnom radu da primeti razliku. Naravno, ko želi telefon visokih performansi, a može i da plati više, svakako ih preporučujem.
Galaxy S5 nije ušao u uži izbor jer je malo skuplji. Ali, ta dva modela se najčešće porede i uvek je rezultat skoro pa izjednačen. Nakon gomilne test video snimaka i slika koji su urađeni SGS5 i LG G3 kamerom, G3 je ipak odneo nešto više bodova po pitanju kamere. Bilo mi je malo teže da odaberem bolju kameru, ali G3 laserski fokus zaista dobro dođe u mnogim situacijama. Plus, G3 pravi za nijansu bolje slike u uslovima slabe osvetljenosti. Pored toga, ima i dual-led pa je i balans bele dosta bolji kada se koristi blic. Iznenadilo me je da S5 pravi malčice bolje video snimke u mraku, tj. kada ima malo svetlosti, ali to je za nijansu, nije bilo od presudnog značaja.
Što se performansi tiče, imaju procesore istih jačina, RAM takođe… Po tom pitanju su jednaki. Kad smo kod hardvera, S5 ima nešto slabiju bateriju – 2.800 mAh. Prednost je što ima nekoliko zanimljivih senzora, poput barometra, merenje otkucaja srca, senzor otiska prsta, ali ja lično to ne koristim niti bih koristio. Ako je nekome to bitno, onda G3 nije baš najbolja opcija za njega.
Specifikacije za LG G3:
CPU: Quad-core, 2.5 GHz, Qualcomm MSM8975AC Snapdragon 801, Krait 400, Adreno 330
RAM: 2GB za 16GB verziju, 3GB za 32GB verziju
Ekran: 5,5 inča, 534 ppi, 1440×2560 piksela, Gorilla Glass 3 zaštita
Kamera primarna: 13 megapiksela (4160×3120)
Video: 2160p 30fps, 1080p 60fps, video stabilizacija, dual video snimanje, stereo video zapis, automatsko označavanje lokacije, laserski autofokus, dupli LED blic (dual tone), detekcija lica i osmeha, optička stabilizacija slike, HDR-visok dinamički raspon slike, (BSI)–digitalni sensor koji povećava količinu svetlosti pri slabom osvetljenju, iso podešavanje
Sekundarna: 2.1 megapiksela
Video: 1080p (1920×1080) piksela, 30fps
Baterija: Li-Ion, 3.000 mAh, Režim razgovora: do 19 h (2G) / do 21 h (3G), Stand by režim: do 565 h (2G) / do 553 h (3G)
Dodatno: GPS + GLONASS, BT v4.0 sa A2DP + LE, NFC, bežično punjenje (Qi), Infrared, MicroSD za proširenje memorije, OTG, vibracija, digitalni kompas, akcelerometar, Gyroscope, Dolby poboljšan zvuk…
Dizajn:
Još bih par pasusa rezervisao za stavku dizajn LG G3 telefona jer je odlično odrađen. Pre svega, bez obzira na velik ekran od 5.5 inča, sam uređaj nije toliko velik, a to je zbog visokog screen-to-body ratio. Odnosno, ivice sa strane su jako tanke pa je širina kućišta manja. Ima zaobljenu pozadinu pa bolje leži u ruci, a završna obrada zadnjeg poklopca nalik na metal je odlična i ne morate brinuti da li će vam telefon skliznuti iz ruke.
I naravno, dugmići za kontrolu uzvuka i dugme za napajanje su smešteni na zadnjem delu takođe, kao i kod prethodnika – G2 modela. Ovo je zapravo mnogo praktičnije za telefone sa većim ekranima jer se tasterima mnogo lakše pristupa kažiprstom.
Kada se sve to uzme u obzir, LG G3 se može bez problema koristiti jednom rukom. Ja lično imam veće šake i ovaj telefon je savršenih dimenzija za mene. Ako neko pak ima manje šake, LG je ubacio nekoliko korisnih opcija za upravljanje telefonom jednom rukom.
Dimenzije kučišta uređaja su: 146.3 x 74.6 x 8.9 mm, a screen-to-body ratio iznosi oko 75.3%. Poređenja radi, kod SGS5 screen-to-body ratio iznosi oko 69.6%. Detaljnije poređenje možete pogledati OVDE.
Kada sumiramo sve:
LG G3 je odličan telefon koji košta u skladu sa njegovim mogućnostima. Ekran i kamera su ovom telefonu glavni aduti. Ekran je prosto fenomenalan, i to se može videti tek uživo, ne preko video klipova. QHD ekran rezolucije 1440×2560 piksela daje neverovatnu oštrinu i svaki korisnik će uživati u gledanju slika, video klipova, igranju igrica, ili prosto surfovanju na internetu.
Kamera je takođe fenomenalna, ima izuzetno brz i precizan laserski fokus. U kombinaciji sa optičkom i digitalnom stabilizacijom, dual-led blicem, svaka slika će biti savršena! Ono što me je takođe oduševilo je širina slike. Kamera hvata širok ugao, za razliku od većine modela, pa ne morate odaljavati telefon od predmeta kako biste uslikali punu njegovu širinu. Što se snimanja tiče, da li sam pomenuo da snima u 4K rezoluciji? O da! Takođe, meni dosta bitno, snima stereo zvuk koji je dosta kvalitetan.
Mnogi su rekli, a ja potvrđujem, da je kvalitet zvuka na ovom telefonu odličan. Dolby za poboljšanje zvuka je prava stvar. Naravno, tu je i sekundarni mikrofon koji služi za redukovanje buke dok pričate.
Ono što mi se još sviđa kod ovog telefona je KnockCode. Ovo je dosta korisna opcija jer vam omogućava da otključate i zaključate ekran duplim dodirom na isti. Ili, možete podesiti šablon otključavanja! Npr. napravite šablon da tapnete 2x donji desni ugao ekrana, 2x gornji levi i jednom donji levi. Kada je ekran ugašen, samo ponovite taj šablon i automatski se otključava.
LG G3 ima zaista dosta prednosti i zanimljivosti, a nije ni skup, i zbog toga sam odlučio da to bude moj naredni primarni Android telefon.
Ako ne želite ugovor kod mobilnih operatera, a ni polovne telefone, možete kupiti nov sa garancijom po veoma povoljnoj ceni na OVOM sajtu. Telefon stiže u roku od 24h na kućnu adresu, ili se može preuzeti u njihovim radnjama.
Na sajtu možete pronaći popularne modele po niskim cenama. Sajt je veoma dobro odrađen pa možete pomoću filtracije pronaći model koji vam najviše odgovara. Cene se ažuriraju na 24h, a možete ostvariti popust ako napišete lična iskustva za neki model.