Šta je ESP kod automobila i kako radi?
Bezbednost u vožnji je učinila veliki korak napred sredinom 1990-ih, kada je uvedena kontrola elektronske stabilnosti. Nemački proizvođač auto komponenti Bosch je razvio prvi sistem, a Mercedes-Benz S-klasa i BMV 7 – serije su bili prvi automobili koji su koristili novi sigurnosni i regulatorni sistem.
Prošlo je više od decenije od uvođenja ovog sistema, koji se naziva mnogim imenima, u zavisnosti od kompanije pa se mnogi pitaju šta je ESP ustvari. Audi ga naziva elektronski program stabilnosti, ili ESP (electronic stability program); u Fordu su ga krstili nazivom Advance Track. GM ima StabiliTrak, dok Porsche stavlja svoj pečat na sistemu imenujući ga Porsche Uprava za stabilnost.
Pre samog objašnjenja šta je ESP zapravo, treba reći da nažalost kod nas najveći broj automobila ne poseduje ESP pogotovo kada su u pitanju stari polovni automobili koji na kraju najčešće odlaze na otkup polovnih automobila, upravo zbog nedostatka esencijalnih bezbednosnih sistema u automobilima.
Šta je zapravo ESP?
Nezavisno od naziva, on obavlja isti posao u svim automobilima. Elektronska kontrola stabilnosti pomaže vozačima da izbegnu sudar tako što umanjuje opasnost od proklizavanja, i smanjuje mogućnost gubitka kontrole usled zanošenja zadnjeg dela automobila. ESP postaje aktivan kada vozač izgubi kontrolu nad svojim automobilom. Koristi kompjuterski kontrolisanu tehnologiju za primenu pojedinačne kočnice na određenom točku kako bi automobil bezbedno vratio na pravi put.
Podupravljanje se dešava kada prednji točkovi nemaju dovoljno kontakta sa podlogom i auto nastavlja da ide napred, a ne da skreće u nameravanom pravcu. U tom slučaju, ESP prepoznaje da se automobil kreće većom brzinom od predviđene i aktivira kočnicu na zadnjem levom točku ispravljajući putanju vozila. Preupravljanje je upravo suprotno: automobil skreće oštrije nego što je vozač nameravao što izaziva zadnje točkove da se okrenu na stranu i auto da se nekontrolisano okrene. ESP u tom slučaju aktivira prednju levu kočnicu i vraća automobil na željenu putanju.
Postoji mnogo bezbednosnih i regulatornih uređaja u automobilima današnjice, a oni svi zajedno rade da zadrže točkove na putu i očuvaju bezbednost putnika. Elektronska kontrola stabilnosti ima koristi od druga dva sistema, ABS-a i kontrole prijanjanja (traction control), plus još nekoliko posebnih senzora kako bi radila svoj posao. Dok svaki auto koji ima ESP, takođe ima ABS i kontrolu prijanjanja, ne mora da znači da automobili sa ABS-om i kontrolom prijanjanja imaju ESP. Dok prethodna dva pomažu na pravoj putanji, ESP svoj značaj ispoljava u krivinama.
Dakle, šta radi ESP:
- Ispravlja potencijalno podupravljanje ili preupravljanje (prevelika brzina, klizav put)
- Stabilizuje automobil prilikom iznenadnog preticanja (biciklista ili motorista koji izleti ispred automobila, pešak, životinja, prepreka na putu…)
- Poboljšava upravljanje na neasfaltiranim putevima
- Povećava prijanjanje na klizavim ili zaleđenim putevima
Možda ne pomaže kada se izgubite na putu, ali će vas držati bezbednim na njemu.
Da li vozač treba da prođe kroz posebnu obuku?
Dodatna obuka nije potrebna kako bi se koristio ovaj sistem. Proizvođači elektronske kontrole stabilnosti kažu da sistem pomaže vozaču bez obzira na njegovo iskustvo i stil vožnje.
Da li ESP povećava vrednost automobila?
Evropska istraživanja pokazuju da ESP doprinosi smanjenju vrednosti automobila tokom vremena. Nova vozila kupljena ESP sistemom će biti u boljoj poziciji za preprodaju u budućnosti. Predviđa se da će biti sve teže prodati auto bez ESP sistema.
Razlike među proizvođačima
Nisu svi ESP sistemi identični. Hardver jeste sličan, ali postoje varijacije u tome kako su ESP sistemi programirani da reaguju kada se detektuje gubitak kontrole.
Naravno, stepen efikasnosti ESP sistema zavisi od količine kontakta između puta i točkova automobila. Zato na starom polovnom automobilu za otkup, sa istrošenim ili neodgovarajućim gumama (npr. : letnje gume na ledu i snegu), ESP će biti manje efikasan nego na automobilu sa novim gumama ili gumama koje su prilagođene specifičnom stanju na putu.
Prednosti ESP sistema
Istraživanja iz Australije došla su do zaključaka da ESP smanjuje rizik od:
- Pojedinačnog sudara za 25%
- Pojedinačnog sudara automobila sa pogonom na sva 4 točka za 51%
- Pojedinačnog sudara u kojem je vozač povrećen za 28%
- Pojedinačnog sudara automobila sa pogonom na sva 4 točka u kojem je vozač povređen za 66%
Ograničenja ESP
Još uvek se radi na automobilu koji bi se sam kretao, pa tako i sva elektronika današnjice ima svoje granice. ESP ne kompenzuje nesiguran stil vožnje. Ne može se dovoljno naglasiti da kako bi se osiguralo idealno funkcionisanje ESC , vozači moraju da nastave da budu oprezni i obazrivi za volanom.
Ukoliko planirate kupovinu novog automobila, budite sigurni da ima ESP sistem. Iako povećava vrednost automobila, sigurnost nema cenu. I naravno, vozite pažljivo, makar dok autonomna vozila ne postanu realnost.