7 načina da iskoristitie USB Flash
USB Flash je uveliko standard i postali su dovoljno jeftini da može svako da ih priušti. Bez obzira što je njihova glavna funkcija skladištenje i brzi offline prenos fajlova sa jednog računara na drugi, oni se mogu iskoristiti i u druge svrhe. U ovom članku 7 ideja kako možete iskoristiti USB Flash koji vam stoji u pregradi stola i sakuplja prašinu.
#1 Linux
Linux distribucija ima dosta i sve više su korisnički orijentisane tako da se i doživotni Windows korisnik može navići veoma brzo. Ako ne želite da instalirate dva sistema na računaru, možete instalirati Linux distribuciju na USB Flash stiku i imati je uvek kod sebe.
Možete iskoristiti Linux Live USB Creator ili Rufus kako biste jednostavno kreirali Live USB Linux.
#2 Android OS
Ako pratite blog znate da sam napisao uputstvo kako da instalirate Android OS na bilo kom računaru. Remix OS je baziran na Android x86 sistemu koji je, u suštini, Android za desktop računare. Možete instalirati ovaj Android na USB-u i imati ga uvek kod sebe. Lagan je, ima lep interfejs, dosta funkcija.
Kompletno uputstvo pogledajte u članku koji sam pisao nedavno – link.
#3 Pokrenite portabilne aplikacije
Portableapps.com je sajt koji Windows korisnicima nudi velik broj programa koji se mogu pokretati sa USB Flash-a. Pa tako možete poneti sa sobom Chrome, VLC, Firefox… i ostale programe koji su vam neophodni za rad. Pisao sam članak pre par godina za Chrome portable verziju, pa pročitajte ovde.
#4 Spasavanje podataka
Ako vam se desi da računar ima toliko virusa da je neupotrebljiv odmah pri podizanju sistema, onda je USB Rescue možda i jedino rešenje. Bitdefender Rescue CD je alat spakovan u .iso slici spreman za čišćenje virusa iz računara pre podizanja sistema. Dakle, kreirate Bootable USB sa ovim alatom, pokrenete ga pri uključivanju računara i očistite računar od virusa.
Uputstvo se nalazi na Bitdefender zvaničnoj stranici (link), ali ako bude bilo dovoljno zahteva mogu napisati poseban članak.
#5 Koristite kao dodatni RAM
Ako imate Windows 7 i noviji sistem onda imate mogućnost korišćenja USB Flash-a kao dodatni RAM – ReadyBoost. Ova opcija ima smisla kod slabijih računara i o njoj sam pisao detaljno šta je i kako je omogućiti. Pročitajte članak ovde.
#6 Zaključajte/otključajte računar
Scenario je jednostavan: ako odlazite od računara na kraći vremenski period, izvucite USB „ključ“ i računar će biti blokiran. Vratite USB i možete nastaviti sa radom. Ovo možete postići pomoću alata Rohos, a ceo tutorijal pročitajte u ovom članku.
#7 Napravite veb server
Server2Go je zanimljiv alat koji vam omogućava da instalirate server na USB-u (ili CD-u) i ponesete ga svuda sa sobom. Na taj način možete poneti svuda sa sobom neki PHP sajt i pokrenuti ga u nekom veb pregledaču na bilo kom računaru. Alat možete preuzeti sa ovog linka.
#još…
Ako imate još ideja napišite slobodno u komentaru.
Postovani imao bih pitanje za vas.Dali se moze na usb izvrsiti bekap sistema acronis alatom i sa istog povratiti sistem.I da li usb mora biti formatiran na fat 32 ili NTFS ukoliko moze.Pozdrav za vas i hvala na mnogo strucnim stvarima koje objavljujete sa jasnim instrukcijama i objasnjenjima.
Tekstovi su super,vas blog pratim redovno i stvarno ima za svakog ponesto,sve pohvale.Hteo sam samo ovim putem da dam predlog za neki od narednih tekstova.Naime radi se o jako korisnom alatu za administraciju racunara Hirens boot cd.
Pa ako imate vremena da napisete neki tekst o tome.Mislim da bi bilo zanimljivo.
Hvala :) Da, koristim taj alat, koristan je, ali nikad da sastavim članak. Biće :)