Saveti za kupovinu televizora (2020)

Kako i sam uvek pazim prilikom kupovine tehnike, verujem da će i vama značiti nekoliko saveta ukoliko ste odlučili da kupite nov televizor. Kupovina televizora nije ništa komplikovanija od kupovine telefona, čak je i lakša jer imate manji izbor i televizori imaju manje detalja na koje morate obratiti pažnju.

Pošto sam svestan da kupovna moć u Srbiji nije velika, odmah ću predložiti domaći brend Tesla.

Tesla televizori, i generalno uređaji, su postali veoma popularni u Srbiji za kratko vreme. Na našem tržištu Tesla brend se može videti na televizorima, telefonima, tablet računarima, klima uređajima, a ono što ga izdvaja jeste odnos cena/kvalitet.

Odličan su izbor za one koji bi želeli pristojan kvalitet za ne toliko mnogo novca. Uz to, ovi televizori se sklapaju u Srbiji pa i samom kupovinom pomažete razvoju domaće privrede.

Na raspolaganju imate razne, od jeftinijih do skupljih, možete da birate prema funkcijama, ceni, veličini ekrana, itd.

Ali, pre svega moram ukratko objasniti najčešće termine sa kojima ćete se susreti prilikom kupovine. I ne brinite, gledaću da vas ne zatrpam tehničkim terminima.

Rezolucija

U suštini broj treba da bude što veći. Jer, što veća rezolucija to je slika oštrija. Rezolucija predstavlja broj piksela na ekranu i obično se izražava kao brojxbroj, npr. 1080×720. Pomnožite ih i dobijate ukupan broj piksela na ekranu.

Kada se radi o Tesla televizorima, tj. Generalno jefitnijim i srednje skupim televizorima, najčešće ćete se susresti sa ovim rezolucijama:

  • HD Ready je rezolucija od 1366×768 piksela. Ova rezolucija je prihvatljiva za televizore do 32 inča za osnovno gledanje filmova i TV kanala.
  • Full HD je rezolucija od 1920×1080 piksela koja je danas gotovo svuda standard, pa i kod nas. Ako planirate da koristite TV kao sekundarni monitor, ne biste trebali da birate ništa ispod ovog.

UHD (Ultra HD) je rezolucija od 3840×2160 piksela i trenutno se kod nas ne isplati uzimati. Imate još i recimo 4K rezoluciju (4096×2160 piksela) i ako ste prosečan korisnik ovakav TV vam nije potreban. Skupi su, tek su u povoju, i nema dovoljno digitalnog sadržaja te rezolucije koji biste gledali, pogotovo ne kod nas.

Veličina ekrana

Obično se izražava u inčima i meri se po dijagonali i veoma je bitno izabrati pravu veličinu. To možete učiniti tako što ćete izmeriti u centrimetrima rastojanje sa kojeg ćete najčešće gledati TV i podeliti sa 2 ukoliko kupujete Full HD ili sa 3 ukoliko kupujete HD Ready TV (kasnije ću vam pomoći da odaberete između ta dva). Taj broj koji ste dobili je otprilike dijagonala ekrana u centimetrima, a vi možete konvertovati u inče. Ovaj kalkulator vam može pomoći u celom procesu: http://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship

Saveti za kupovinu televizora

Tehnologija panela

U suštini imate dve opcije ovde: LCD i Plazma. Seminarski na fakultetu sam pisao na ovu temu i ima dosta toga da se piše, ali da vas ne bih zatrpavao možda vama nebitnim tehničkim detaljima, napisaću ukratko.

LCD ima svoje varijacije kada se radi o pozadinskom osvetljenju: LED i CCFL. Kada kupujete TV ako piše samo LCD onda je to CCFL varijanta, a ako piše LCD LED onda je to LED varijanta. Postoji i OLED ali su takvi televizori skupi i možda neisplativi kod nas.

Plazma ima prednost u odnosu na LCD po pitanju kontrasta, bržem vremenu odziva i većim uglovima gledanja. Sve ih manje ima ali ako ste gejmer preporučujem upravo ove televizore.

Frekvencija

Još jedna bitna brojka na koju trebate da obratite pažnju i poželjno je da bude što veća. Izražava se u hercima (Hz) i za prosečnog korisnika 60 Hz je sasvim dovoljno.

Vreme odziva

Izražava se u milisekundama (ms) i predstvlja vreme koje je potrebno televizoru da prikaže sliku na ekranu nakon što ju je primio na ulazu. Poželjno je da broj bude što manji, a 8ms je skroz ok za prosečnog korisnika.

Kontrast

To je odnos između najsvetlije bele i najtamnije crne. Izražava se samo kao broj:broj, npr. 1.000:1. Samo  pazite, prodavci često napišu Dynamic Contrast kao najveću brojku jer i jeste, može biti npr. 100.000:1, ali taj broj vam ništa ne znači. Treba da realni kontrast (Tru Contast) bude što veći, a on je do 5.000:1 uglavnom kod skupljih televizora.

Ugao gledanja

Jendostavno ugao pod kojim možete da gledate TV a da ne dođe do promene kvaliteta slike (boje, osvetljenje, oštrina…). Broj se izražava kao broj/broj°, npr. 178/178°

Saveti za kupovinu televizora
Slika: hometoys.com

Digitalni tjuner

DVB-T2 je postao sve traženiji pojam i kod nas kada smo prešli na digitalni signal. Ako vaš TV ima ovu funkciju, onda vam ne treba set top box već možete ubaciti antenu direktno u TV i imati digitalne TV kanale.

Smart

I na kraju dolazimo do opcije SMART. Šta to uopšte znači? Ukratko: vaš TV ima operativni sistem. Taj OS dodaje televizoru dosta korisnih funkcija, kao da imate računar ispred sebe. Dakle, možete da pokrenete i instalirate aplikacije, idete na internet, gledate digitalni sadržaj sa eksternih uređaja (USB flash, memorijske kartice..) i još dosta toga.

Samo o Smart funkcijama može poseban članak da se piše, pa ću i napisati za koji dan.

Update: napisao sam članak i o pametnim televizorima, pa pročitajte ovde.

Saveti

U ovom delu za kraj ću vam dati nekoliko saveta za kupovinu televizora, odnosno na šta da obratite pažnju od svih onih detalja u zavisnosti za šta kupujete TV. Veličinu ekrana neću uzimati u obzir jer to zavisi od toga odakle gledate TV. Pisao sam iznad kako da odredite dijagonalu koja vam treba.

1) Klasično gledanje filmova i TV kanala

Ako kupujete TV u ove svrhe, onda možete proći dosta jeftino. Dovoljna vam je HD Ready (1366×768) rezolucija, frekvencija od 60Hz, LCD ekran (ne mora biti ni LED), DVB-T2 opciono ukoliko nemate set top box. Za ugao gledanja procenite sami jer znate koliko ljudi će odjednom da gleda TV i kakav vam je raspored sedenja. U suštini, 178/178 je sasvim pristojan ugao i verovatno će zadovoljiti potrebe većine. Vreme odziva ne igra preteranu ulogu pa možete uzeti neki sa makar 8ms.

Primer: TESLA 24S306BH LED TELEVIZOR

tesla televizori
Slika: tehnomarket.rs

2) Ljubitelji filmova

Ako kupujete TV primarno za gledanje filmova uz možda neki stereo sistem zvučnika, onda peporučujem malo bolji TV. Recimo, Full HD minimalna rezolucija, frekvencija 100+Hz, LCD LED ekran kao velika preporuka zbog odlične crne boje (koja se postiže gašenjem LE dioda) i živopisnijih boja, a ugao gledanja opet zavisi od vas i vašeg rasporeda sedenja. Dodatno preporučujem i pozadinsko LED osvetljenje, tzv. Ambient light. Takvi televizori su još dodatno skuplji, ali je doživljaj dosta bolji.

Primer: TESLA 40S306BF LED TELEVIZOR

tesla televizori
Slika: tehnomarket.rs

3) Gejming

Ako planirate da kupite TV za igrice, onda preporučujem i ovde veću rezoluciju (minimum Full HD), što bolji odziv ekrana (što više Hz), ugao gledanja nije toliko bitan jer ćete igrati sami, eventualno sa još nekim. I kašnjenje da bude što manje, oko 3ms. Mada, verujem da gejmeri bolje znaju kako da izaberu TV prema svojim potrebama.

4) TV kao primarni (ili sekundarni) monitor

Ako planirate da koristite TV i kao monitor, onda ćete morati da izdvojite malo više para. Jer, monitor gledate izbliza i mora da bude što oštriji, dakle što veća rezolucija na manjoj površini (da biste dobili što veću gustinu piksela – PPI). Ovde gledajte da rezolucija bude makar Full HD, i osvežavanje što veće. Takođe, veoma bitna je dijagonala jer ne smete uzeti sa prevelikim ekranom koji će zauzimati veći deo vidnog polja i izazvati „motion sickness „. A opet ne možete ni manji ekran jer nećete videti ništa iz daljine kada ga budete koristili kao TV.

Za kraj

U suštini to je to. Bitno je da znate za šta ćete koristiti TV i onda znate i odakle ćete ga gledati i na osnovu toga znate dijagonalu i rezoluciju. Ostale parametre birate na osnovu namene televizora i, naravno, vašeg budžeta.

Stefan Marjanov
Stefan Marjanov

Diplomirani inženjer informatike. Aktivno se bavim informacionim tehnologijama oko 13 godina, a nešto kraće i veb dizajnom. Takođe, osnivač sam ovog bloga na kome radim i pišem više od 10 godina. Ako želite da podržite moj rad kliknite ovde.

Budi u toku

Mrzi te da redovno posećuješ blog kako bi bio/la u toku sa objavama? Unesi svoj email i blog će ti jednom mesečno slati nove objave. Bez spama, odjavi se bilo kada.

20 komentara

  1. Ja bih izdvojio LG pa onda svi drugi. E sad što se para tiče, mislim da su noviji modeli preskupi pa treba pojuriti neki model iz prošle godine. Ja sam skoro uzeo ovaj LG 55UN71003LB

  2. Molim Vas za pomoc? Vec desetak dana pokusavam da pronadjem odgovarajuci TV.Suzio sam izbor na sledece modele:
    Smart LED Lg 49UM7100PLB, 4K Ultra HD
    Smart LED Sony KD49XF7077SAEP, 4K Ultra HD
    Smart LED Lg 49UK6300MLB, 4K Ultra HD
    Smart LED Samsung UE50RU7172UXXH, 4K Ultra HD
    Smart LED Philips 50PUS6203/12, 4K Ultra HD(sa istim oznakama ima od 55 i 58 inča)

    Sve ove modele sam nasao na sajtu Win Win a.
    U nadi da ćete mi pomoći oko izbora najboljeg tv ,unapred zahvalan.
    Petar

  3. Molim za savet. Kupio sam SAMSUNG UE55NU8002TXXH a moj jedini razlog za nov tv je gledanje filmova sa filmovizije, gledalice, pop-corna. Ovaj tv nece da pusta nijedan film sa tih sajtova! Predhodni tv mi je bio UE49KU6402UXXH i BAS SVE filmove je pustao. U sarvisu kazu da novi samsung ima neke blokade za te sajtove ?! hocu da zamenim tv za soni sa android pretrazivacem. Da li mogu biti siguran da android nece imati te, neke blokade ? sokiran sam tom blokadom na sasung smart tv

    • Ako TV ima Android onda jedina blokada može biti na nivou Android sistema. A pošto taj Android postavlja proizvođač TV-a, onda on može da modifikuje sistem i uradi tu blokadu. Ipak, pošto je Android onda ćeš verovatno moći da zaobiđeš blokadu. U krajnjem slučaju podigneš nov sistem, tj. uradiš fabrički reset sistema.

  4. Pozdrav Stefane.
    Molim te za pomoć oko izbora između ova dva tv-a LG 55SK8500PLA,i SAMSUNG QE55Q6FNA.
    Hvala unapred

  5. poz. postovani. zmolio bih vas za pomoc. koi tv da kupim. prije 8 god. kad sam imao i vise nego dovoljno novca uopste za zivot lagano mi je bilo da izdvoijim 700 evra za tv. sad mi je situacija dijametralno suprotna. moram da kupim tv jer mi se postjeci pokvario popravka je 110 evra koje necu da dam za popravku. koi tv kupiti da da je najjeftiniji, da full hd, da je 200 herca. da 5000:1. i dajrekt led. ako mozete da mi pomognete bio bih zahvalan. i pitanje dali ultra HD ponistava sva ta cuda od herca, kotrasta? jer vidim da ih ima po oko 330 eura pa i 370 eura ultra hd. nebih vam smetao ali problem je u tome sto kuce koje prodaju tv daju stura podatke o tv od modela do modela skoro nita ne daju da vidimo kakav je uopste taj tv.

  6. Pozdrav Stefane.
    Molim te za pomoć oko izbora između ova dva tv-a LG 49UK6200PLA SMART 4K ULTRA HD
    LG 50UK6300MLB 4K ULTRA HD SMART
    Ja sam više za ovaj prvi jer je jeftiniji ali da čujem tvoje mišljenje pa da odlučim.
    Unaped hvala.

  7. tehnomanija .rs/tv-i-video/televizori/vox-televizor-43dsa311g-led-43-quot.html….
    molim za pomoc.vredi li kupiti ovaj televizor?
    hvala unapred na odgovoru.

    • Poštovani,
      za tu cenu skroz je ok. Istakao bih Direct LED tehnologiju kao veliki plus, a i DVB-T2/C/S2. Nema mnogo opcija, ali za tu cenu je skroz ok. Meni je uvek bitniji sam panel kod TV-a i monitora nego neke funkcije jer se upravo to najviše koristi kod tih uređaja. Većina super funkcija dosadi vremenom i prestane se koristiti, a panel je nešto što mora da traje i da bude kvalitetno. FHD rezolucija je skroz OK za prosečnog korisnika. Ima sve potrebne izlaze/ulaze.

      • stefane hvala na brzom odgovoru i pitao bih te samo za jos jedan model. skuplji je i da li je vredan razmatranja.opet se ne kupuje svaki dan.hvala unapred.
        tehnomanija .rs/tv-i-video/televizori/samsung-televizor-ue40m5002akxxh.html

        • Ja bih uzeo Samsung iz razloga što ima svakako kvalitet i pouzdanost. Komponente unutar njega su od poznatih proizvođača (mislim na čipove) a sam panel je njihov što je dovoljno za odlučivanje. Recimo, kada sam birao monitor izabrao sam LG umesto Asus-a jer LG pravi dobre ekrane kao i Samsung, a to je najbitnije kod monitora/TV-a. Ipak, sve je individualno pa možda Vama neće značiti ništa od toga.

        • hvala na pomoći.puno si mi pomogao.odluka je pala na ovaj model samsung tv.pozdrav!

  8. Ja sam kupio ovaj TV, njega koristim i kao monitor i kao televizor. Grundig 32 VLE 4520 BM. Volim pogledati i koji film na njemu a povremeno odigram i poneku zahtevnu igricu, tipa GTA 5. Šta misliš o njemu da li sam pravi TV izabrao?

    • Prednost je 16:10 format (koji više prija ljudskom oku) i što je direct LED (plus formati podržani, TV funkcija… itd). Mana je što može da izazove motion sickness, zato obrati pažnju sa koje udaljenosti ga koristiš kao monitor. Ne bi smeo da ti pokrije većinu vidnog polja i tako ne bi trebao da igraš igrice duže vreme.

    • Tesla uredjaji su na žalost prepakovani kinezi.Koji na žalost skoro da nemaju veze sa Srbijom sem sto ih sklope i nalepe etiketu tj marku Tesla.A onaj ko misli da se proizvodi u Srbiji ili da je Srpska marka taj se zajebao.

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *