Razlike između plaćene igre i besplatne alternative (moje iskustvo)

Postoji velik broj PC i konzolnih igara koje se plaćaju, a opet imaju mnogo igrača. Sa druge strane imamo besplatne alternative tih igara koje imaju veću popularnost. Pa kako i ne bi, besplatne su, što plaćati nešto ako imamo besplatnu alternativu?

To jeste logičko razmišljanje, i ja sam tako razmišljao jedno vreme, ali više ne! Prešao sam na plaćene igre i ne želim da više ikada igram besplatne alternative. Zašto?

1) Odabrani igrači

Vidite, kada igrate besplatnu igru, ili još gore – besplatnu alternativu dobre plaćene igre, vi morate da se nosite sa raznim profilima igrača.

Veoma, veoma je teško naići na normalne igrače, iskusne igrače, koji su pravi gejmeri. Zašto? Jer oni svi igraju plaćene igre upravo iz tog razloga – odabrani igrači.

Plaćene igre ne mogu svi da priušte, pogotovo ne deca (što je glavni problem u svetu multiplayer igrica). Svako ko hoće da igra plaćenu igru dobro će razmisliti pre kupovine – „da li je to nešto na šta želim da dam pare?“.

Kada gledate review gejming opreme, ako gejmer pokazuje kako taj neki računarski deo radi u akciji, pokazaće na primeru plaćene igre. Ti pravi gejmeri ne znaju ni da uđu u igre kao što je Fortnite, jer ih to ne zanima, to nije igra na koju žele da troše svoje vreme.

Besplatne igre može svako da preuzme i instalira, ima svakakvih igrača, i prosto zbog toga iskustvo u igranju je mnogo lošije.

Dok sam igrao League Of Legends, 2 od 10 partija je ok, u ostalim slučajevima sam se nervirao jer uvek dobijem neke loše igrače. Ili se desi da neko izađe u sred igre, ili krene da igra protiv svog tima, ili se buni jer nije dobio heroja kojeg je želeo…

Ovo se najbolje da primetiti ako pratite uživo prenose igranja igrica, tzv. „live stream“. Fortnite strimuje svako, ima svakakvih igrača, i sami ćete se začuditi koliko ima dece. Isti slučaj je sa LoL, Dota, i ostalim popularnim besplatnim igricama. Ako tražite live stream od PUBG ili Overwatch, retko ćete nailaziti na takve igrače, uglavnom su svi ozbiljniji, nisu toksični, čestitaju protivnicima i nakon poraza, ne deru se i ne glupiraju…

Jednostavno, skroz drugačija baza igrača sa kojom poželite da provedete vreme.

2) Kvalitet

Kada platite igru vi punite budžet (ulažete) kompaniji koja je napravila tu igru. Tada ta kompanija ima više resursa za razvijanje igre, što igru čini kvalitetnijom.

Ok, ne znam provereno na šta tačno koja kompanija troši svoj budžet, ali ako im neka igra donosi novac, verujem da će je unaprediti kako bi joj još više donosila. Da, da, da, i besplatne igre zarađuju – kroz mikro transakcije, ali plaćene igre zarađuju isto tako + kroz prodaju same igre.

Recimo, kada igram Overwatch i na slabijem hardveru sve radi odlično i imam odlične efekte. To je zato što je igra veoma dobro optimizovana, a za tako nešto treba više novca i znanja. Isto tako redovno izbacuju ažuriranja i veoma često dodaju nešto novo korisno. Ne dodaju nešto što nikoga ne zanima, recimo plesni pokreti, već nešto što igračima koristi tokom igranja. Slušaju povratne informacije i zaista rade na tome da igračima poboljšaju iskustvo u igranju i prilagode igru njima.

Primera radi, dodali su Dolby algoritam besplatno! Zahvaljujući tome možete uživati u 7.1 zvuku na svojim stereo slušalicama. Uz to dodatno su unapredili zvuk, a u tom procesu su obratili pažnju koji deo igre da se čuje više, a koji manje (glasovi heroja, pozicija ultimate magije, koraci…). To su sve sitnice na koje oni troše mnogo vremena i pažnje, a koje prave veliku razliku u igranju. E to je ono što vi plaćate.

3) Podrška

Kada kupite igru vi ste kupili i vreme koje oni izdvajaju za vas. Do sada sam uvek dobio odgovor u roku od 12 sati od developer tima plaćene igre. Čak i za najmanju glupost oni su odgovorili sa strpljenjem i dali detaljne instrukcije, posvetili su svoje vreme meni, napisali kilometarski mejl.

Kod besplatnih igara podršku sam dobio jednom u pet pokušaja, i to je bila neka unapred sastavljena poruka čisto da me skinu sa dnevnog reda. Rešenja sam morao da tražim po forumima od drugih korisnika.

Slučaj: PUBG i Fortnite

Da li ste čuli za Fortnite? Siguran sam da jeste. A da li ste čuli za PUBG (playerunknown’s battlegrounds) igru? Neki jesu, većina nije. E pa Fortnite je besplatna kopija PUBG igre.

U svoje vreme PUBG je bila veoma popularna igra, skroz drugačiji žanr, nešto što do tada igrači nisu imali prilike da vide. Igra je bila u nekoj test fazi, razvoj je bio spor, dosta bagova… i prosto nije stigla da se razvije dovoljno brzo.

Epic Games je kopirao PUBG gameplay, olakšao sve, prilagodio za decu, čak je i grafika nalik na crtani, dao naziv igrici „Fortnite“ i ponudio ju je besplatno. Rezultat? Tona igrača, popularnost skače u nebesa, svi igraju tu igru. Reklo bi se da je onda ta igra dobra, ne? Paaa….

Igrao sam obe igre i iskustvo prilikom igranja PUBG je neuporedivo bolje nego kod Fortnite.

Igra je mnogo ozbiljnija, bolja grafika i ima više smisla. Sam gameplay je mnogo bolji. Kada igram PUBG uživim se više u samu igru i situaciju, dajem sve od sebe, i naravno rezultat toga je veće uživanje.

Dok igram Fortnite kao da igram neku šalu od igre, uživanje na nuli, dosadna igra, nema napetosti, sve je detinjasto… prosto zastanem u sred igre i zapitam se: što bi ovo neko želeo da igra? Tražim jedan jedini delić igre koji je zabavan. I onda me neko upuca u glavu i obrišem igru.

Uprkos svemu tome, Fortnite je popularnija igra (kao što vidite na grafikonu iznad). Sada je i teško porediti te dve igre, Fortnite se igra jer eto – svi igraju.

Čak je i opšte poznata šala na račun Fortnite igre: „Ako ti video klipovi nemaju mnogo pregleda, samo stavi Fortnite u naziv“.

A zašto je svi zaista igraju? Da li cena zaista toliko utiče? Ili zato što dok igraš igru možeš da pustiš mozak na pašu? Koji god da je razlog, ja ga neću razumeti nikada.

Slučaj: Overwatch i Paladins

Ako se sećate pisao sam o igrici „Paladins“ i napisao kako mi se dopala – greška! Dopala mi se u tom trenutku, ali što sam je više igrao sve manje mi se sviđala.

Paladins je inače kopija Overwatch-a, mada je nastao pre, ali su krenuli sa razvijanjem tek nakon što se pojavio Overwatch – heh.

No, Paladins sam igrao i nervirao se jer je bilo mnogo bagova, pa ih poprave i dodaju još, sistem podrške je bio veoma loš, mnogo toksičnih igrača, čak i hakera… Ukratko: veoma loše iskustvo.

Igrao sam je dok mi nisu banovali nalog. Zašto se to desilo? Išao je talas brisanja lažnih naloga i mene je „uhvatio“ taj talas. Žalba? Ma kakvi, mogao sam samo da napravim novi nalog. E pa ne, ne više.

Tada sam kupio Overwatch i oduševio se. Igram ga i dan danas: nema toksičnih igrača, nema hakera, svi su korektni, većina želi da priča preko mikrofona, nema vređanja, kada napraviš grešku ne psuju te, čak i dobiješ savete kako da poboljšaš svoju igru… prosto, iskustvo je neuporedivo bolje.

Ipak, Paladins igra nije zaživela, Overwatch ju je u startu pregazio, a više ni ne daje znake mogućeg oporavka.

Za kraj

I na kraju ostaje da se pitamo: da li kupiti igru ili igrati besplatnu alternativu? Zavisi od vas (kao i uvek) jer svako je drugačiji.

Neko voli da igra besplatne loše igre, to mu je uživanje – super za njega.

Neko želi da svoje vreme utroši kvalitetnije i nije mu problem da da malo više para za to – ok.

Ja samo mogu pomoći tako što ću preneti svoje iskustvo. Nadam se da vam je pomoglo da odlučite.

Stefan Marjanov
Stefan Marjanov

Diplomirani inženjer informatike. Aktivno se bavim informacionim tehnologijama oko 13 godina, a nešto kraće i veb dizajnom. Takođe, osnivač sam ovog bloga na kome radim i pišem više od 10 godina. Ako želite da podržite moj rad kliknite ovde.

Budi u toku

Mrzi te da redovno posećuješ blog kako bi bio/la u toku sa objavama? Unesi svoj email i blog će ti jednom mesečno slati nove objave. Bez spama, odjavi se bilo kada.

5 komentara

  1. svaka cast upravu si koda si slusao mene,npr ja igram cs 1.6 koji je skinut sa neta i ima tima debila koji svako malo pisu ovaj noob onaj debil,ja bi volio da mogu kupit cs.

  2. Verovatno niko ovde nije testirao Warframe, igru koja je free to play a ljušti sve naslove gore navedene.

    • Tu igru sam igrao dok još u Srbiji niko nije čuo za nju. Međutim, nikako nisam uspeo da se naviknem na gameplay i njihove konfuzne mape. Nakon nekoliko godina sam opet ušao u igru i mnogo toga se promenilo, pa nisam ni kretao da igram.

  3. Izneo si odlicnu poentu. Fino si objasnio. Slazem se. Napisi i tekst „pirat ili ne“.
    Ja zadnje tri godine kupujem sve igre. I one koje hocu da igram, i one koje sam nekad igrao, a bilu su mi super. Eto, moja podrska developerima za sva gaming uzivanja. Ima dosta prednosti kada se kupi original (steam,GOG…), a ima i dobrih popusta zbog cega su cene pristupacne i nama na Balkanu.

    ps: 2015-e sam presao „piratsku“ igru Soma. Toliko se odusevio, da sam kupio je na Steam-u i opet presao. Od tada sve kupujem -cekam popuste :)

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *