Facebook objasnio kako prati korisnike i bez dozvole za lociranje
Da bi neka mobilna aplikacija mogla da koristi servis za lociranje u vašem telefonu morate joj dati dozvolu. To je regulisano u samom sistemu (Android i iOS) te aplikacija nikako ne može koristiti servise koje joj ne dozvolite.
Facebook aplikacija ipak može da vas locira čak i kada odbijete zahtev za lociranje. Kako?
„Ne postoji opcija za odjavljivanje. Nemate kontrolu nad vašim ličinim podacima“ – rekao je senator Josh Hawley o novom načinu lociranja korisnika kojim se Facebook koristi.
On i senator Christopher Coons su zatražili od Facebook-a objašnjenje kako uspevaju da lociraju i one korisnike koji nisu dozvolili aplikaciji korišćenje servisa za lociranje.
Rob Sherman, zamenik glavnog službenika za privatnost u kompaniji, rekao je da koriste navike korisnika za određivanje njihove lokacije.
The Hill je u svom članku naveo da je Rob poslao pismo senatorima u kojem objašnjava da koriste IP adresu korisnika kao i njegove navike kako bi došli do lokacije.
Pod „navike korisnika“ misli na radnje kao što su deljenje slika koje u sebi imaju GPS koordinate, čekiranje u restoranima, kafićima, događajima… pa čak i kada vas prijatelj označi da ste sa njim na nekom događaju.
Svi ti mali indikatori ne zahtevaju od vas da imate uključenu lokaciju, a mogu se iskoristiti da vas lociraju.
Facebook-ov algoritam je veoma kompleksan te može dosta precizno proceniti gde se vi nalazite u bilo kom trenutku samo na osnovu tih parcijalnih informacija.
Možete i sami testirati kako Facebook AI prati i proučava vašu aktivnost.
Prosto rečeno: čak i da ne dozvolite Facebook-u da pristupi vašoj lokaciji on će uspeti da vas locira i na osnovu toga vam plasira reklame.
Senatori Coons i Hawley naravno kritikuju ovo ponašanje govoreći da kompanija nastavlja da prati lokaciju korisnika čak i kada on izričito navede na to ne želi.
Takođe tvrde da Facebook laže korisnike da imaju kontrolu na svojom privatnosti.
ODLICNO I SVE NAJBOLJE …. MNOGO POZDRAVA