Koji telefon ima najbolju kameru? Test na slepo (2019)
Kako znati koji telefon ima najbolju kameru? Postoje razni testovi koji to utvrđuju, kao što radi DxOMark, a postoji i Blind test (test na slepo).
Blind test se oslanja na generalni izgled fotografije dok oni standardni testovi testiraju detaljno svaki detalj i osobinu slike.
Kako se radi test na slepo?
Vrlo je jednostavno: prvo je potrebno uslikati istu scenu sa svim telefonima iz grupe i dati korisnicima da izaberu koja im je najlepša. Telefon sa najviše glasova odnosi pobedu.
Obično se test radi u više različitih scena, recimo unutra sa pozadinskim osvetljenjem, napolje sa slabim i dobrim osvetljenjem, scena sa mnogo boja, kontrast, teksture…
Korisnik zatim bira za svaku scenu koja mu je fotografija najlepša i beleži broj iste. Na kraju se prikazuju modeli telefona i koje brojeve su imali.
Blind test 2019
Popularni Youtube kreator MKBHD (Marques Brownlee) je radio ovaj test sa ovogodišnjim popularnim telefonima i rezultat je bio očekivan.
U testu su se našli: Google Pixel 4, iPhone 11 Pro, Galaxy Note 10, Google Pixel 3a, Galaxy S10e, OnePlus 7T Pro, OnePlus 7T, Huawei Mate 30 Pro, Huawei P30 Pro, Xiaomi Mi Note 10, Sony Xperia One, Redmi K20 Pro, LG G8X, Asus ROG 2, Asus Zenfone 6 i Royale Flexpai.
Kao što vidite dosta širok spektar telefona, ima tu i budžetskih verzija i Flagship modela.
Korisnici su glasali na MKBHD Twitter nalogu (link) i pobednik je: Galaxy Note 10+
Ovo je breket:
Marques je komentarisao rezultat sa nezadovoljstvom jer smatra da je pobedio telefon koji je pravio najsvetlije a ne bolje fotografije.
Twitter je dodatno kompresovao sliku tako da su se detalji izgubili i oštrina nije igrala veliku ulogu.
Zanimljivo je još i što je pobeđivala uvek fotografija koja je imala više jasnih detalja u kadru umesto one koja je imala zamućenu pozadinu. Inače bi trebalo da bude obrnuto ali to je ono što se korisnicima više dopalo.
Zaključak
Proizvođači telefona se trude da u svoje uređaje stave što bolje kamere po definiciji, ali korisnike to izgleda ne zanima toliko.
Vremena se menjaju te je sada većini najbitnije kako će slika ispasti kada se podeli na društvenim mrežama.
Fotografije sa zamućenom pozadinom isticu objekt fotografije. Danas se ljudi veoma često slikaju (selfi) ispred neke turističke atrakcije ili sa predivnim pejzažom u pozadini. Pa je sasvim očekivano da pobijedi fotografija sa više jasnih detalja.
Slažem se skroz. Nije mi jasno zašto toliko forsiraju taj zamućeni efekat. Na kraju dana sve se svodi na to kako je slika ispala „na oko“ i koliko ima detalja, jer je to i najbitnije.