Galaxy S20 – utisci

5
83%
Ok je

Još jedan odličan Flagship telefon kompanije Samsung koji ima sve što bi jedan korisnik poželeo. Jedino mu je baterija veoma loša.

  • Dizajn
  • Kamere
  • Specifikacije
  • Baterija
  • Ekran
  • Ostale funkcije

Update 2021: nakon višemesečnog korišćenja telefon je pokazao da ima fabričku manu. Problem je loše dizajniran Exynos procesor zbog čega troši mnogo električne energije. Za rezultat baterija traje svega par sati. Samsung nije želeo da prizna grešku i uvaži garanciju.

Kao što sam pre dve godine predvideo u članku „Saveti za kupovinu mobilnog telefonaGalaxy S20 je telefon koji treba ozbiljno razmotriti i koji bih verovatno kupio.

Kupio sam taj telefon ali malo ranije nego što sam mislio.

Razlog ranijoj kupovini je taj što me kod Galaxy Note 9 telefona previše nervira što je otisak prsta na poleđini. Mislio sam da ću se vremenom navići ali nisam mogao ni posle godinu dana. Objašnjenje pročitajte u ovom članku.

Napomena: pre nego što počnem želim da napomenem da ovo nije plaćen tekst. Takođe, neću pisati specifikacije (možete pronaći online) već moj utisak o telefonu.

Dvoumio sam ipak

Dugo sam se dvoumio između tri modela: Galaxy S10+, Galaxy S20 i Galaxy S20FE.

galaxy s20 vs s10plus vs s20fe

Istina je bila da je S20 „ispolirana“ verzija S10 modela, ali nisam predvideo da će se pojaviti S10+ verzija.

Iskreno, S10+ mi je bio dugo prvi izbor ali se nisam odlučio za njega iz tri razloga:

  • a) ima dve prednje kamere (ne treba mi nijedna, tako da su 2 previše)
  • b) telefon je prevelik za moj ukus
  • c) uskoro zastareva i neće imati trogodišnji update

Sve ostalo mi je bilo u rangu sa S20 po pitanju funkcionalnosti i opcija. Ali, te tri mane su bile dovoljne da me odvrate od kupovine.

Onda se pojavio S20FE (Fan Edition) model i ozbiljno sam ga uzeo u razmatranje. Nije mnogo lošiji od S20, a jeftiniji je za par stotina evra.

Ipak, za S20FE se nisam odlučio iz 2 razloga:

  • a) dimenzije i oblik mi ne odgovaraju
  • b) ima optički (a ne ultrasonični) čitač otiska prsta

Kao prvo, telefon izgleda i daje osećaj u ruci kao da je neki kineski od 100 evra. Za toliko koliko košta očekivao sam malo bolji kvalitet kućišta, osećaj i dizajn. A kao drugo, optički čitač otiska prsta nije toliko siguran i stavlja se u jeftine telefone. Kamera me nije oduševila previše, mada to mi nije toliko bitno.

Šta mi se sviđa kod S20

Odmah bih istakao dizajn

Ovaj telefon ima dovoljno velik ekran za sve prilike, a kućište je poprilično malo. Za rezultat imamo telefon koji se može koristiti jednom rukom (što je retkost danas) i koji ima dovoljno velik ekran.

Pored toga, telefon je dovoljno lagan i lepo leži u ruci. Prosto kada uzmete S20 u istom trenutku osetite kvalitet i znate da je to to. Jako je dobro izbalansiran što nije slučaj kod jeftinijih telefona.

Uz sve to otporan je na vodu i prašinu (IP68 – objašnjenje) i ima Gorilla Glass 6 zaštitno staklo. Uz to, dolazi sa zaštitnom folijom koja se jedva primeti (dugo nisam ni znao da je tu).

Kamere?

Lično sam protiv te ideje da se ugrađuje više od jedne kamere na poleđini telefona, ali morao sam preko nečega da pređem.

Ovaj model ima tri kamere: glavna od 12MP, jedna od 64MP za zumiranje i još jedna ultrawide.

galaxy-s20-kamera

Kao što sam pomenuo ne volim više od jedne kamere ali ako bih morao da biram to bi bile uprave ove tri. Ne treba mi macro i one depth kamere, ove tri su taman i najviše se inače koriste.

O samim specifikacijama kamera ne moram da pišem, možete pročitati online. Mogu samo da kažem da ima SVE što mi treba, pravi fenomenalne slike čak i noću, ultra stabilizacija, portret mod… uglavnom: ultimativna kamera za svačije potrebe.

A da, snima i u 8K.

Jednostavnost

Ne sviđaju mi se telefoni koji imaju previše detalja i dodatnih opcija koje niko neće koristiti na dnevnom nivou – tzv. Gimmick opcije.

Ovaj telefon nudi samo ono što treba jednom korisniku i šta će koristiti svakodnevno, ili makar jednom nedeljno.

Jedna prednja kamera, tri hardverska tastera, jedan port, stereo zvučnici, ulaz za SIM/SD karticu. To je to, jednostavno i elegantno.

Takođe što se softvera tiče, OneUI je jednostavan, fluidan, lep Android skin koji dobija redovna ažuriranja. Samsung ulaže velike napore da taj skin prilagodi korisnicima na osnovu njihovih povratnih informacija.

Trenutno rade na izmenama u interfejsu kako bi telefoni mogli u potpunosti da se koriste jednom rukom.

Inače, ako niste koristili mnogo Samsung telefona u poslednje vreme, OneUI je kreiran tako da bude identičan na svim Samsung telefonima. Neki telefoni će imati više a neki manje opcija, ali to zavisi od hardverskih mogućnosti samih telefona. Tako da, ako prelazite sa jednog Samsung telefona na drugi, sve će vam biti poznato.

Čitač otiska prsta

Ovaj telefon (kao i S10) ima, po meni, najbolji čitač otiska prsta na svetu – tačka. Zašto?

Kao prvo ultrasonični je. To znači da telefon ne može da se otključa pokazivanjem slike vašeg otiska prsta već je potrebno prisloniti živ originalni otisak prsta – što možete samo vi.

Pozicija senzora je na idealnom mestu: ispod ekrana i na mestu gde palac prirodno stoji dok držite telefon.

galaxy-s20-citac-otiska-prsta

To znači da ne morate podizati telefon da biste ga otključali, i ne morate dodatno pozicionirati telefon u ruci kako biste došli do senzora. Telefon možete otključati dok stoji na stolu ili dok ga držite u ruci – fantastično!

Skeneri zenice oka i lica su takođe OK po pitanju sigurnosti, ali po pitanju korisničkog iskustva su pravi pakao. U oba slučaja morate podizati telefon ili se naginjati ka njemu da biste ga otključali. Zato mi se sviđa što ovaj telefon nema te senzore.

Tako da je ovaj otisak prsta najbolji odnos sigurnosti i pristupačnosti.

Ekran

Dobro je poznato da Samsung proizvodi najbolje ekrane na svetu. Njihove ekrane koristi i Apple i još mnoge druge kompanije.

Svakako da Samsung u svoje uređaje stavlja najbolje od najboljih, a drugima prodaju nešto lošije. Zato ćete uvek videti na testovima da Samsung (pogotovo Flagship) modeli imaju najbolje ekrane na svetu.

Ni ovde to nije izuzetak jer je u S20 ugrađen 1440×3200 Dynamic AMOLED 2X ekran sa osvežavanjem od 120Hz i HDR10+ tehnologijom. Sve najbolje u jednom ekranu.

Galaxy S20 dispaly
Slika: samsung.com

Jedina mana je to što 120Hz ne možete koristiti zajedno sa 1440×3200 rezolucijom, morate spustiti na 1080p. Mada, ovo nije mana već više zaštita za korisnike jer bi visoko osvežavanje visoke rezolucije veoma brzo ispraznilo bateriju.

Ostalo

To su bile neke osobine koje su mi se najviše dopale kod ovog telefona, ali svakako da poseduje još mnogo toga što upotpunjuje utisak.

Svakako bih izdvojio činjenicu da će telefon dobijati 3 (umesto 2) Android nadogradnje.

I izdvojio bih još da mi se dopada što se kod nas prodaje Exynos a ne Snapdragon varijanta. Imao sam prilike da testiram obe i mogu reći, kao i uvek, da mi Exynos više odgovara. Snapdragon bih izabrao da igram igrice na telefonu, ali pošto su mi produktivnost i multitasking bitniji onda biram uvek Exynos.

Šta mi se ne sviđa kod S20

Ovaj segment članka neće biti dugačak jer mi se malo toga ne sviđa.

120Hz

Mnogi me ubeđuju kako jednom kada pređem na 120Hz neću želeti da se vratim na 60Hz. Evo ja ne vidim razliku između 60 i 120Hz.

Uključio sam tu opciju i kao trebalo bi da skrolovanje bude lepše i glatko, ali ja ne vidim nikakvu razliku. Vratio sam na 60Hz da bih uštedeo bateriju.

Inače, nije problem do telefona jer sam testirao telefone sa 90 i 120Hz i ni kod jednog modela nisam video razliku.

Tako da, što se mene lično tiče, ova opcija je mana jer podiže cenu i troši bateriju, a ništa ne poboljšava.

Bump

Ah te kamere… Ceo taj deo gde su kamere smeštene je izdignut više nego što bi trebalo da bude. Više preferiram da kamere budu u ravni sa kućištem, ali svestan sam da to više nije moguće.

Ovo mi smeta jer se telefon klacka kada ga koristim dok je na stolu, a i ceo taj deo oko kamere se grebe. Onda moram da kupujem masku koja ima zaštitu za te kamere što dodatno dodaje debljinu telefonu.

Zaključak

Sve u svemu, morao sam da napravim nekoliko izuzetaka jer, očigledno, savršen telefon ne postoji.

Za sada sam prezadovoljan telefonom i verujem da ga neću menjati duže vreme.

Povezano:
5 komentara
  1. Aleks kaže

    Snapdragon u sebi sadrži FM radio preijemnik (čip) za razliku od Exynosa. Zato Galaxy modeli sa Qualcomm procesorom imaju u sebi FM radio. Nekome su bitne igrice, nekome multitasking a nekome da može da sluša FM radio. Meni je najbitnije ovo poslednje, zato nikad ne uzimam Exynos.

  2. Zoci kaže

    Koliko SOT izvuces u toku dana?

    1. Stefan Marjanov kaže

      2h 20min, ostalo još 62%. Auto svetljenje, 120Hz na 1080p. Fb, yt, browser… tipično. Bez gaming-a. Nisam još uvek krenuo da radim pravi test baterije, a i sistem još uvek „uči“ moj šablon korišćenja.

  3. Zoci kaže

    Imam isti telefon od maja. Telefon je odlican u radu, odlicna kamera, ekran, ali je baterija velika nula. Skinem ga sa punjaca u 7 h, a u 18h imam ispod 20 % (SOT 2h i 27 min) bez neokog pretjeranog koristenja.

    1. Stefan Marjanov kaže

      Nadam se da će rešiti preko update-a. Uskoro će update za OneUi 3.0

Napiši komentar

Negativni, vulgarni i komentari mržnje neće biti odobreni ili će biti automatski obrisani. Email adresa neće biti javno prikazana.