Najbolja besplatna alternativa za LastPass

Korisnici besplatnog paketa LastPass servisa za čuvanje lozinki dobili su juče email obaveštenje o tome da se besplatan paket menja narednog meseca.

Kada sam krenuo da čitam email samo sam čekao da dođem do dela kada će napisati da ograničavaju broj sačuvanih lozinki – pogrešio sam. Naišao sam na nešto još gore!

Naime, korisnici besplatnog LastPass paketa su imali mogućnost da svoje lozinke sinhronizuju na više različitih uređaja: laptop, telefon, pametni sat, kompjuter, tablet… ali to više nije slučaj.

Od 16. marta 2021. godine korisnici Free paketa će morati da se opredele da li žele da zadrže sinhronizaciju između desktop/laptop uređaja ILI prenosivih uređaja.

lastpass new free plan
Novi LastPass Free plan

Ovo je za mene bilo neprihvatljivo i neočekivano budući da se LastPass na sav glas hvalio kako jedini (ili su tako mislili) dozvoljava besplatno sinhronizaciju lozinki između računara i prenosivih uređaja.

Šta ovo znači za krajnjeg korisnika?

Ako imate besplatan nalog na LastPass-u, od 16. marta gubite mogućnost da lozinke sačuvane u telefonu vidite na računaru, i obrnuto.

U principu, možete koristiti LastPass ili na računaru/laptopu, ili na prenosivim uređajima – što je apsurdno.

Kada dođe 16. mart, uređaj na koji se prvo budete prijavili će biti određen kao primarni uređaj. Dakle, ako se prijavite preko telefona na LastPass odmah posle ponoći 16. marta, onda će vam prenosivi uređaji biti primarni na nalogu i neće se sinhronizovati sa računarom ili laptopom.

Alternative

Tražio sam besplatne alternative i jedina alternativa koja je čekirala sve kućice sa zahtevima koje sam postavio je bio – Bitwarden.

bitwarden hero

Evo šta sve Bitwarden ispunjava:

  • Skroz besplatan za ličnu upotrebu
  • Cloud i self-hosted
  • Neograničen broj lozinki, beleški, kartica…
  • Dodaci i aplikacije za sve moguće uređaje
  • Veoma user-friendly
  • Open-source
  • Niske cene plaćenih paketa
  • Sinhronizacija između svih mogućih uređaja
  • Enkriptovan export-import
  • 2FA

Boldovao sam stavke u kojima je Bitwarden bolji od LastPass-a. Dakle, ne samo da nudi sinhronizaciju između svih uređaja već je i generalno bolji.

Ono što me je još oduševilo to je da im mobilna aplikacija radi mnogo bolje nego LastPass aplikacija, i nema bagova. Čak i dodaci za veb pregledače izgledaju lepše i imaju više opcija, a i UX je bolje uređen.

Dakle, bez razmišljanja sam prešao na Bitwarden i za sada sam prezadovoljan. Ne žalim LastPass i samo mi je žao što nisam ranije prešao.

Postoji tu još sličnih alternativa, recimo KeePass, ali on nije baš user-friendly, pogotovo za početnike. Ako ste pak napredniji korisnik, topla preporuka i za KeePass.

Bitwarden paketi

Ovaj servis nudi dva besplatna paketa: za ličnu upotrebu i za firme.

U paketu za ličnu upotrebu ne možete deliti lozinke sa drugima, a u paketu za firme možete imati do 2 korisnika koji mogu međusobno deliti lozinke.

Ipak, besplatan paket za firme nema self-hosted opciju već morate koristiti njihov cloud, dok paket za ličnu upotrebu ima i self-hosted opciju.

Tu ima još par sitnih razlika pa pogledajte: besplatan lični plan, besplatan plan za firme.

Migracija sa LastPass na Bitwarden

Migracija je veoma laka i završava se u 2 minuta. Nakon migracije nastavljate da koristite novi password manager bez ikakvih problema, istog trenutka.

Potrebno je iz LastPass menadžera izvesti sve unose (lozinke, kartice…) pomoću Export opcije, i uvesti ih u Bitwarden pomoću Import opcije.

Detaljno uputstvo se nalazi na Bitwarden stranici – PROČITAJ.

Bitwarden inače podržava import iz gotovo svih password manager aplikacija, a za one najpoznatije imaju uputstvo – pogledaj.

Zaključak

LastPass je povećao cene par puta a sada i ograničio besplatnim korisnicima jedinu opciju koja ih je vezala za ovaj password manager.

Zbog toga je od najboljeg password manager-a došao do jednog od najlošijih po pitanju uslova, cena i odnosa sa korisnicima.

Bitwarden je za sada najbolje rešenje ko želi besplatan, kompletan i siguran menadžer lozinki, a i po cenama premium paketa je pri vrhu.

Drago mi je što sam prešao i preporučujem i vama.

Stefan Marjanov
Stefan Marjanov

Diplomirani inženjer informatike. Aktivno se bavim informacionim tehnologijama oko 12 godina, a nešto kraće i veb dizajnom. Takođe, osnivač sam ovog bloga na kome radim i pišem više od 10 godina. Ako želite da podržite moj rad kliknite ovde.

4 komentara

  1. Pitanje za Stefana. Kakvi su sada utisci posle 2 godine i da li ga i dalje koristiš i da li su se pojavili neki ozbiljniji nedostaci???
    Pozdrav

    • Posle dve godine sam kupio premium jer sam prezadovoljan. Nedostataka kada bude to su sitne kozmetičke greške, ali poprave u roku od par nedelja. Jedino im je android app malo sporija ako se ne koristi par dana treba joj vremena da učita bazu (npr. 2-3 sekunde). I to je to.

  2. Odlican tekst i preporuka od mene za Bitwarden. Ja sam takodje presao sa Lastpassa pre izvesnog vremena i dugo koristio besplatan Bitwarden nalog. Kada sam kupio Yubikey, odlucio sam se da predjem na premium nalog koji je $10 dolara godisnje (koriscenje yubikey-a je premium opcija), sto je zaista jako pristupacno i imam samo reci hvale za Bitwarden. Radi podjednako dobro u pretrazivacu (Brave) i na androidu. Tako da, ko god da vodi brigu o sigurnosti (higijeni) na internetu, neka slobodno podrzi Bitwarden tim sa premium pretplatom, nece se pokajati.

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *