Kupovina preko Wish aplikacije (Wish iskustva Srbija) – DA ili NE?

Šta je to Wish shipping? Kakav je to sajt? Kakvi su proizvodi? Odakle dolaze? Da li vredi kupovati tamo? Ovo su samo neka od pitanja koja dobijam redovno od vas pa sam rešio da napišem članak gde ću pokušati da odgovorim na sve.

Šta je Wish?

U suštini to je e-commerce servis koji spaja prodavce i kupce – nešto kao Amazon ili eBay. Dosta se reklamiraju na društvenim mrežama, a glavna odlika su im preniske cene (što i budi sumnju kod kupaca). Prodaju sve i svašta: od elektronike to odeće. Osnovani su 2010. godine, imaju oko 900 zaposlenih, a sedište im je u San Francisku.

Da li je Wish legitiman?

Jeste, isto kao što su Amazon i eBay i drugi slični. To je legalno registrovana firma, čak su i na berzi. U čemu je onda „caka“?

Vidite, možda je firma sama po sebi legalna ali prodavci ne moraju biti. Tačnije, morali bi biti ali to niko ne može da garantuje. Problem je kada jedna takva platforma ima toliko prodavaca nije moguće svakog detaljno istražiti i ispitati.

Većina prodavaca na Wish platformi su kineske firme koje prodaju falsifikate i robu lošijeg kvaliteta, što me dovodi do narednog pitanja…

Zašto su proizvodi na Wish tako jeftini?

Dakle, kao što sam napomenuo, najveći procenat robe je iz Kine.

Ti proizvodi iz Kine su jeftini jer se često prodaju na ovakvim sajtovima direktno iz fabrike. To znači da nema preprodavaca koji uzimaju maržu, ne plaćaju se zakupi prodajnih prostora, ljudi koji bi radili u tim radnjama, logistika… Na to još dodajte i činjenicu da je masovna proizvodnja u kini jeftina i da kineska pošta ima ugovore o nižim cenama dostave za male pakete sa dosta zemalja (pa i Srbijom). Kada se sve sabere i oduzme njima se svakako isplati da prodaju proizvode po niskim cenama.

A kada bolje razmislim, Wish je zapravo najsličniji Aliexpress-u, a ne Amazon-u ili eBay-u.

Kao što znate (ili ne), na Aliexpress-u ima dosta robe čiji kvalitet nije vrhunski, ali zato je sve i jeftino. Često se kupci razočaraju kada dobiju proizvod jer ne izgleda kao na slici. Isti slučaj je i sa Wish-om.

Dakle, sve to što vidite na Wish naći ćete i na Aliexpress-u. Čak ima i dosta prodavaca koji prodaju na obe platforme – često i kao druga firma.

Pored toga, Amazon i eBay ne dozvoljavaju prodaju svega i svačega iz Kine i zato je Wish bliži Aliexpress-u.

Zanimljivost: imate u Srbiji dosta preprodavaca sa Wish-a i Aliexpress-a, samo što ovde drže 10 puta veće cene. Tako da, ako vidite neki proizvod da se masovno reklamira po društvenim mrežama, prelistajte Aliexpress ili Wish i sigurno ćete naći to isto za mnogo manje para.

Da li su proizvodi na Wish-u legitimni?

I jesu i nisu. Jesu u smislu to su stvarni proizvodi i proizvode se tamo negde u Kini, ali nisu u smislu da ima dosta falsifikata. Kinezi su donekle i poznati po tome da prave kopije poznatih brendova pa prodaju po niskim cenama.

Tako da, ako vidite najnoviji Samsung telefon za 50 evra znajte da je to kopija. Isti slučaj je sa većinom proizvoda.

Ali, pazite se i navodno legitimnih proizvoda. Recimo, neka grafička kartica je izlistana baš pod pravim imenom i deluje skroz legitimno… sve dok je ne testirate. Evo, pogledajte primer sa Nvidia GTX 1050Ti.

wish-gtx-1050ti-fake-graphic
Slika kopije GTX 1050Ti kartice sa Wish sajta / Photo: LTT

Takvi prodavci se pojave tek na kratko da prodaju što više proizvoda mogu dok ih Wish ne banuje.

Da li je kupovina preko Wish aplikacije bezbedna?

Jeste, oni će vam u svakom slučaju uvek vratiti novac ako nešto krene po zlu: ne stigne vam paket, ne dobijete šta ste tražili, stigne oštećeno…

Imajte na umu ovde da što se vremena dostave i nestalih paketa tiče, u većini slučajeva je kriva naša carina. Paket iz Kine u Srbiju stigne nakon par dana, ali sa carine do vaše kuće za mesec i više dana. Ne biste trebali zbog toga da dajete negativne ocene.

Wish vas i štiti u slučaju prevare, stoji između vas i prodavca, rešavaju nesuglasice, i slično.

Ali, što se privatnosti tiče tu imajte na umu sledeće:

  • Vaše puno ime i prezime će biti vidljivo u vašim privatnim listama
  • Wish sakuplja lične podatke korisnika kao što su ime, prezime, adresa, kreditne kartice, broj telefona, profili društvenih mreža…
  • Wish takođe sakuplja i informacije poput lokacije, IP adrese, podatke sa društvenih mreža, vrstu i verziju veb pregledača, koliko vremena provodite gde na sajtu/aplikaciji..
wish-politika-privatnosti
Politika privatnosti Wish sajta na dan 08.03.2021.

Ovo su sve standardni podaci koje sakupljaju sve online prodavnice i ne bi trebalo da vas brine. Ipak, imajte na umu da će vas na osnovu tih podataka re-targetovati za plasiranje reklama, promocija na sajtu/aplikaciji, i slično – izvor.

Kupovina na Wish sajtu/aplikaciji

Kada krenete u kupovinu na Wish-u imajte na umu da će koristiti hiljadu i jednu tehniku prodaje na vama. Pored toga, imajte na umu i sledeće:

  • Promocije iskaču na sve strane
  • Stalno pokušavaju da vam dodaju još nešto
  • Dostava je spora (uglavnom problem u Srbiji)
  • Kvalitet proizvoda uglavnom nije najbolji
  • Veličine odeće/obuće se nekada ne poklapaju
  • Pakovanje je dobro zaštićeno ali nije uvek baš najlepše
  • Komunikacija sa Kinezima ne teče uvek najbolje

Generalno gledajte opis, slike drugih korisnika iz odeljka o ocenama, gledajte i same ocene, komentare i utiske… generalno uključite zdrav razum i pokušajte da ocenite da li je proizvod ok ili ne.

Zaključak

Da li kupovati preko Wish aplikacije/sajta? Po mom ličnom mišljenju – bolje ne.

Generalno Wish važi za online prodavnicu koju treba izbegavati. Čak i poznati Youtuber-i prave sarkastične video klipove o tom sajtu ne bi li upozorili ljude da ne kupuju tamo.

Ako već želite jeftinu robu iz kine Aliexpress vam je bolja i pouzdanija opcija.

Stefan Marjanov
Stefan Marjanov

Diplomirani inženjer informatike. Aktivno se bavim informacionim tehnologijama oko 13 godina, a nešto kraće i veb dizajnom. Takođe, osnivač sam ovog bloga na kome radim i pišem više od 10 godina. Ako želite da podržite moj rad kliknite ovde.

Budi u toku

Mrzi te da redovno posećuješ blog kako bi bio/la u toku sa objavama? Unesi svoj email i blog će ti jednom mesečno slati nove objave. Bez spama, odjavi se bilo kada.

17 komentara

  1. Meni su skinuli 82 dolara htela sam nešto sizžtno
    da kupim a povukli su mi sve što sam imala u listi želja.Sada se žaliđ preko svoje banke (banka u moje ime)
    Plašim se da mi ne pošalju robu a ja primim ne znajući od koga je jer poručujem i preko Ali expresa ali sa njima nisam imala do sada problema.Da li Wish šalje robu preko Madjarske ili direktno iz Kine?

    • Postovanje Vido,
      vidim u Vasem komentaru da kupujete preko Aliekspresa pa me yanima kako se to radi…
      Pokusavala sam da porucim ali nisam naisla na deo koji treba popuniti trayenim podacima
      Hvala,
      pozdrav od Dragice

  2. Prvi put sam nesto narucio na wishu nikad mi nije stiglo a ni novac mi nije vracen 4.200din tako da nikd vise necu nista naruciti.

  3. imam iskustva sasvim korektna do sada samo jedna narucba mi nije dosla ali sam pare dobio nazad 12 dolara koje sam odmah i potrosio hahaha,jedino se mora malo duze cekati bar u srbiji da stigne naruceno

  4. Ja sam narucivao 5-6 stvari do sada i sve je stizalo bez problema, ali sva roba nije bila skuplja od 1000 rsd, da nebi nasi carenici i postari drpili

    • Stižu… ponekad. Problem je do naše carine koja nasumice prihvata, krade i odbacuje pakete. Tako da ako imaš sreće naša carina će proslediti paket, ako ne – ništa. Ali sam sajt (tj. ta firma) šalje na kućnu adresu.

  5. moje iskustvo sa wish-om…. imam ok iskustvo, pogledaš ocene, komentare, pročitaš opis proizvoda i bude ti jasno… cene su smešne, 2-3$ je pošiljka…. sve što sam naručivao je stiglo, do duše sitnice, nešto u roku od dve nedelje nešto i tri što je bio max za čekanje…nešto i nedelju ipo dana… ali expres, primera radi naočare za sunce su stigle posle 3 meseca… uglavnom sitnice sam naručivao, bojim se naših divljaka na carini da ne žele da se i oni omrse prilikom naručivanje nečeg skupljeg…

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *