Da li Google Sheets tabele imaju limite? Da, a evo i koje
Google Sheets tabele su naprednija verzija Excel tabela i prešao sam na Google Sheets u potpunosti onog dana kada su se pojavile. Imaju dosta korisnih funkcija, kao što je: instant sinhronizacija, saradnja sa više korisnika u realnom vremenu, nije potrebna zasebna aplikacija (dovoljan je Browser), Offline režim, napredne formule i skripte, API… i još mnogo toga. Ipak, možda najveća prednost je ta što je ceo servis besplatan!
E sad, da li su Google tabele zaista besplatne ili su „besplatne“? Jesu, zaista su besplatne (za sada), ali imaju svoja ograničenja. Ta ograničenja neće doseći 99.9% korisnika, ali želim da ih ovde navedem u slučaju da nekome zatrebaju te informacije.
Zanimljivo: da biste kreirali novu Google tabelu, samo idite na sheets.new domen (vidi još)
Naime, Google tabele nisu ograničene u smislu da postoje paketi pa je besplatan ograničen, a oni plaćeni nisu. Ne, imaju svoja tehnička ograničenja koja je Google morao da uvede da korisnici ne bi zloupotrebili serverske resurse.
Google Sheets ograničenja
U daljem tekstu ću navesti koja su to ograničenja jedne Google tabele, kao i nekoliko limita posebnih formula.
Maksimalan broj ćelija
Možda ste pomislili da tabele imaju neograničen broj ćelija, ali ipak postoji neki limit. U Google Sheets tabelama limit je 5 miliona ćelija po tabeli.
Ovo ograničenje se odnosi na celu tabelu, bez obzira koliko papira (sheets) imate u tabeli. Kada dosegnete ovaj limit nećete moći da kreirate nove kolone niti redove.
Maksimalan broj kolona
U Google Sheets maksimalno možete dodati 18.278 kolona po tabeli.
Ipak, ako imate mnogo redova (Rows) i svega nekoliko kolona, ako pokušate da dodate novu i tako pređete limit od 5 miliona ćelija – nećete moći.
Bez limita na broj redova
Što se broja redova (Rows) tiče, tu nemate limit, ali još uvek važi onaj limit od 5 miliona ćelija. Tako da, ako pokušate da dodate novi red, i ako bi to značilo da ćete preći limit po broju ćelija – nećete moći.
Maksimalan broj kartica (listova)
Svaka tabela može da ima više listova koji su predstavljeni u vidu kartica (tabova) na dnu. Što se limita tih kartica tiče, u suštini nema limita ali važi limit od 5 miliona ćelija.
Podrazumevano, svaka nova kartica u startu kreira 26.000 ćelija (100 redova i 26 kolona). Ako bismo se vodili tim ciframa, možete kreirati maksimalno 192 kartice pre nego što probijete limit od 5 miliona ćelija.
Maksimalna veličina fajla
Svaka tabela mora zauzeti neki prostor na disku, a budući da su Google Sheets tabele smeštene u oblaku, to znači da ne postoji limit? Nije baš tako.
- Ako importujete tabele iz računara u Google Sheets, maksimalna veličina tabele iz računara je 100 mb
- Tabele kreirane na Google serverima imaju samo ograničenje od 5 miliona ćelija
Maksimalna vrednost u ćeliji
U svaku ćeliju možete smestiti dosta podataka, ali ipak postoji ograničenje. Maksimalna vrednost ćelija je 1.79769E+308.
U većini slučajeva niko neće morati da unese veću vrednost od ove. Ali, ako baš želite da testirate ovo ograničenje, samo u polje u nesite formulu „144*144“ i dobićete grešku.
Limiti u formulama
Ako koristite često zahtevnije formule, ne bi bilo loše da znate neke limite:
- GoogleFinance formule: maksimalno 1.000 po dokumentu
- ImportRange formule: maksimalno 50 cross-workbook referentnih formula
- CONCAT: možete spojiti maksimalno 50.000 karaktera
- ImportHtml, ImportFeed, ImportData, ImportXml: maksimalno 50 funkcija za importovanje eksternih podataka