Windows 11 neće moći svako da pokrene. Ovo su zahtevi

Neprijatno sam se iznenadio kada sam video zvanične zahteve za nadolazeći Windows 11 sistem. Osnovni zahtevi su manje-više ok, ali dodatni zahtevi su možda previše za većinu korisnika.

Prvo da vidimo osnovne minimalne zahteve:

Procesor1 GHz+ sa 2 ili više jezgara 64-bit ili System on a Chip (SoC)
RAM4 GB
Prostor64 GB
GrafičkaKompatibilna sa DirectX 12 / WDDM 2.x
Ekran>9″ sa HD rezolucijom (720p)
InternetInternet konekcija i Microsoft nalog za inicijalno podešavanje Home verzije

Dakle, manje-više svi iole noviji računari će podržati Windows 11. Ali, ono što će mnogima biti problem jesu sledeća dva zahteva:

  • UEFI sa Secure Boot
  • Trusted Platform Module (TPM) 2.0

Zašto je ovo problem?

Kao prvo, Secure Boot većina nema uključeno, a da bi se opcija uključila zahteva od korisnika da uđe u BIOS, podesi PK (Platform Key), postavi se u User Mode i onda uključi opciju. Sve to je dosta komplikovano za prosečnog korisnika, a postoji i mogućnost da se nešto pogrešno podesi.

Što se tiče TPM-a, to takođe mnogi nemaju, a da stvar bude još gora – ne može se uključiti u opcijama jer se radi o hardverskom dodatku. Inače, TPM je čip gde sistem može čuvati sigurnosne ključeve, što će se koristiti ta Windows Hello i BitLocker.

Dakle, ako vam računar nije došao sa TPM čipom morate ga zasebno kupiti i ugraditi. Ali ni tu nije kraj, TPM čipovi su naglo poskupeli u roku od 12 sati od kada je Windows objavio da će to biti obavezno za Windows 11.

Ipak, svetla tačka u celoj priči je informacija da će Windows 11 prihvatiti i softverska TPM rešenja. Naime, većina procesora u poslednjih 5-7 godina imaju TPM ugrađen i može se uključiti kroz BIOS. Za Intel to se zove “Intel PTT” a za AMD procesore opcija se zove “AMD fTPM“. Ovo mogu i potvrditi jer moja ploča nema TPM čip ali procesor ima fTPM i Windows 11 alat za proveru kompatibilnosti je prihvatio.

Da li vaš računar ispunjava sve zahteve?

E sad, da ne biste pojedinačno proveravali da li vaš računar ispunjava sve ove zahteve, možete preuzeti zvaničnu aplikaciju u računar i proveriti preko nje.

Preuzmite “PC Health Check” aplikaciju sa zvaničnog linka – PREUZMI – i pokrenite je. Kada se pokrene kliknite gore na “Check Now” u polju kod “Introducing Windows 11”.

windows 11 proveri pc

Ako vam je računar kompatibilan sa Windows 11, dobićete poruku “This PC can run Windows 11”. Ako nije, pisaće zašto nije.

Stefan Marjanov
Stefan Marjanov

Diplomirani inženjer informatike. Aktivno se bavim informacionim tehnologijama oko 13 godina, a nešto kraće i veb dizajnom. Takođe, osnivač sam ovog bloga na kome radim i pišem više od 10 godina. Ako želite da podržite moj rad kliknite ovde.

Budi u toku

Mrzi te da redovno posećuješ blog kako bi bio/la u toku sa objavama? Unesi svoj email i blog će ti jednom mesečno slati nove objave. Bez spama, odjavi se bilo kada.

11 komentara

  1. Potrebna bi mi bila pomoc oko instalacije imam Win11 na usb _ali putem zvanicnog sajta nemogu ‘neispunjava racunar sve performanse.’pa ako bi neko ukratko dao instrukcije’hvala unapred

  2. Pozdrav,
    hvala na odgovoru, javljam se ponovo jer sam primenio Dejanov predlog za instalaciju win11 i uspešno sam je i završio, aktivirao sam win11 pomoću stare lozinke kojom sam aktivirao win10 i za sada sve odlično radi. Hvala vam na korisnim savetima. Pozdrav

  3. Pozdrav,
    pratim vas dugo i do sada ste uglavnom davali kompletne informacije vezane za neku temu, lepo bi bilo da nastavite sa tom praksom i da nas uputite kako da pokrenemo UEFI sa Secure Boot i
    Trusted Platform Module (TPM) 2.0 softverski na našim računarima. Pozdrav

    • Rado, ali ima toliko varijacija da je nemoguće pokriti sve slučajeve. Možda budem napisao poseban članak na jednom primeru, ali će svako morati za sebe da se snađe ako mu nije kao na primeru.

  4. Instaliran je na Ryzen CPU i B550 plocu, dakle “pravi” racunar… Napravis butabilan win10 fles kao za svezu instalaciju i iz foldera SOURCES sa te instalacije izbrises inastall.wim fajl koji je inace instalacioni falj sa sistemom. To je onaj sjedini sto je nekoliko gigabajta velicine. Isti taj fajl iz win11 instalacije (mount-ujes win 11 ISO da bi otvorio)) prekopiras u SOURCES folder na win10 instalacionom flesu i pokrenes instalaciju sasvim normalno pri paljenju kompa i to je to. Ali sve je ovo sad nebitno jer postoji zvanican i malo izmenjen insider preview koji mozes da skines i instaliras bez ovih cimanja. Naravno ako imas neku varijantu TPM-a… Ako nemas, onda opet predhodni nacin je primenljiv

  5. Ja sam prekjuce instalirao Win 11 i ako nemam tpm 2.0 niti se u biosu moze ukljuciti . Potrebno je na botabilni Usb u folderu secure zsmeniti jedan dll file “appraiser.dll ” i instalacija ide normalno . Stim sto se instalacija pokrece iz win explorera .

    • Nisam znao da se leaked Win 11 može instalirati na pravi hardver. Do sada je moglo samo na virtuelnoj. U svakom slučaju, taj metod koji si opisao nije zvaničan, dakle ne može ipak.

  6. Takodje postoji nacin i to vrlo jednostavan, da se Win 11 instalira ako uopste nema TPM-a ni softverskog ni hardverskog i radi na svakom racunaru.

  7. Secure Boot uopste nije potreban! Koristim (leaked) Win 11 vec 10 dana i instalirao sam ga sasvim normalno i SB uopste nije ukljucen niti sam ga u zivotu ukljucivao zbog bilo cega.

    • Da li si instalirao na pravi računar ili u virtuelnoj? Kojom metodom? Da li su menjani fajlovi? Leaked ISO radi bez restrikcija, kada izađe zvanična verzija neće moći bez ovoga.

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *