Da li je Temu bezbedan? Temu iskustva

Temu je kreiran od strane kineske kompanije PDD Holdings Inc. navodno radi masovnog prikupljanja ličnih podataka korisnika širom sveta1. Tako masovno špijuniranje korisnika nije lak posao pa su nekako morali da nateraju korisnike da sami predaju svoje lične podatke. Nema boljeg načina od jeftine kineske robe koja stiže za 5-10 dana. Ko ne bi odoleo tome, pogotovo siromašan narod.

Ipak, ovo nije novost, mnoge kineske aplikacije (kao što je recimo TikTok) špijuniraju svoje korisnike i prave veliku bazu ličnih podataka koje čak i zloupotrebljavaju2. Zašto je Temu onda toliko zapao za oko javnosti? Prosto jer je prešao granicu i ima lošu istoriju.

Naime, kompanija PDD Holdings ima lošu istoriju što se tiče prikupljanja ličnih podataka preko mobilnih aplikacija. Njihova slična eCommerce aplikacija Pinduoduo je uklonjena iz Play Store jer je okarakterisana kao malver koji prikuplja previše ličnih informacija bez pristanka korisnika. Nakon velikog broja optužbi i nezadovoljstva javnosti, developeri koji su bili zaduženi za Pinduoduo su otpušteni – a nakon toga su prešli da rade na aplikaciji Temu3.

U brojnim tužbama navedeno je da je Temu „prisluškivao elektronske komunikacije posetilaca svoje veb stranice i nije uspeo da upozori kupce o nelegalnom pristupu podacima“. U tužbama se takođe navodi da je Temu svesno učitavao špijunski i malverski softver u mobilne uređaje korisnika4.

Išli su toliko daleko da su korisnicima nudili kredit u svojoj aplikaciji (u sklopu Giveaway-a) u zamenu za njihove lične podatke kao što su „fotografije, ime i prezime, glas, mišljenja, izjave, biološke podatke, i/ili rodni grad/državu“. Uz to, Uslovi korišćenja koji su važili u tom slučaju su bili veoma labavi što je davalo Temu-u dosta slobode da te podatke korisniti na nepošten način. Eksperti iz sajber bezbednosti su upozorili te Temu korisnike da njihovi lični podaci mogu biti prodati i iskorišteni u svrhe krađe identiteta5.

Dakle, iz priloženih izvora vidimo da Temu (po svemu sudeći) služi za masovno prikupljanje podataka korisnika, ali to svakako rade i druge kompanije. Sporno je to što Temu prelazi sve granice, prikuplja više nego što je korisnik dozvolio, svi podaci se šalju u Kinu, a kineska vlast (prema njihovim zakonima) ima uvid u sve podatke korisnika svih kineskih privatnih kompanija.

Naravno da su negirali sve ove tvrdnje, pa je na korisnicima ostalo da procene kome da veruju.

Lični podaci u zamenu za malo bržu dostavu

Temu se ipak predstavlja kao eCommerce aplikacija, prodaju oni tu nešto, šta je sa tim? Prema mnogobrojim komentarima po društvenim mrežama, poručeni proizvodi uglavnom stižu u naznačenom roku, a kvalitet robe je taj koji su platili.

Ništa drugačije nego recimo Aliexpress, jedina razlika je što Aliexpress šalje više paketa odvojeno, a Temu ih spaja u jedan paket i onda sve stigne odjednom. Kvalitet robe, kao i sama roba, je ista onoj sa Aliexpress-a. Neki korisnici su rekli da im roba sa Temu-a stiže brže nego sa Aliexpress-a.

Kupci iz Srbije će svakako morati da čekaju da im roba prođe carinu – a to se i najduže čeka bez obzira preko koje aplikacije se kupuje. Takođe, važe potpuno isti zakoni za carinjenje i kupci će morati da plate dodatne troškove.

Dakle, Temu po pitanju robe koju prodaju nije ništa drugačiji od ostalih sličnih kineskih sajtova i aplikacija. Korisnici neće dobiti bolji kvalitet, niti jeftinije, niti će proizvodi biti bezbedniji za upotrebu. Jedino što postoji mogućnost da će malo brže stići.

Ipak, Temu je u većem problemu od svojih suparnika jer su zbog svog naglog rasta u EU svrstani pod „Veoma velike online platforme (VLOP)“. Zbog toga moraju da se ubrzo (do kraja septrembra 2024.) prilagode strožijim pravilima koje je EU uvela za VLOP6.

Obaveze za VLOP-e uključuju procenu i ublažavanje sistemskih rizika u vezi sa njihovim uslugama, kao što je promovisanje i prodaja falsifikovane robe, nesigurnih ili nelegalnih proizvoda i predmeta koji krše prava intelektualne svojine. Ukoliko to ne urade, moraće da plate kaznu u visini od 6% godišnjeg profita.

Sve ovo znači da prosto ne postoji neka značajna prednost kupovine preko ove aplikacije u odnosu na druge slične. Čak bih rekao da je kupovina mnogo komplikovanija jer aplikacija ima napadne reklame i promocije tokom celog procesa poručivanja koje mogu ometati korisnika i otežati mu da završi kupovinu.

Jedini razlog zbog kojeg velik broj korisnika bira Temu je što roba, navodno, stiže malo brže nago sa Aliexpress-a.

Zaključak

Na osnovu iskustva i dostupnih informacija, zaključujem da Temu nije bezbedna aplikacija po lične podatke korisnika. Jeste bezbedna u smislu da ćete dobiti poručeni proizvod, nećete biti oštećeni, itd.

Vi svakako možete odlučiti za sebe da li ćete je koristiti ili ne. Ako vam ne smeta ništa od navedenog, navalite. Ako vam smeta, postoje alternative.

Odricanje odgovornosti

Sve informacije iz ovog članka su preuzete sa naznačenih izvora i oni su odgovorni za tačnost istih. Ovaj sajt, kao ni njegov autor, nije odgovoran za tačnost informacija iz ovog članka.

Izvori

  1. https://www.scrippsnews.com/business/is-temu-safe-lawsuit-claims-app-hacks-literally-everything ↩︎
  2. https://www.theverge.com/23651507/tiktok-ban-us-news ↩︎
  3. https://nordvpn.com/blog/is-temu-safe/ ↩︎
  4. https://www.scrippsnews.com/business/is-temu-safe-lawsuit-claims-app-hacks-literally-everything ↩︎
  5. https://www.thesun.co.uk/tech/26934245/temu-cash-reward-promotion-deal-warning-personal-data-risk/ ↩︎
  6. https://www.reuters.com/technology/temu-subject-tougher-eu-online-content-rules-eu-says-2024-05-31/ ↩︎
Stefan Marjanov
Stefan Marjanov

Diplomirani inženjer informatike. Aktivno se bavim informacionim tehnologijama oko 13 godina, a nešto kraće i veb dizajnom. Takođe, osnivač sam ovog bloga na kome radim i pišem više od 10 godina. Ako želite da podržite moj rad kliknite ovde.

Budi u toku

Mrzi te da redovno posećuješ blog kako bi bio/la u toku sa objavama? Unesi svoj email i blog će ti jednom mesečno slati nove objave. Bez spama, odjavi se bilo kada.