Najbolji mobilni operater u Srbiji za 2024. godinu

Još malo pa kraj godine te je vreme da vidimo koji je to mobilni operater u Srbiji dobio najbolje ocene korisnika ali i koji je ostvario najbolje performense na testovima.

Prethodni članak ovog tipa sam pisao pre dve godine, dakle 2022., pa ću usput praviti i poređenja da bismo videli ima li nekih problema (ukratko: ima, manjih).

Izvori podataka

Za izvore podataka sam i ove godine uzeo dva najveća i nezavisna izvora: Ookla LLC i Opensignal.

Ookla rezultati su generisani za period Q2-Q3 2024., a Openseignal je rezultate generisao jula 2024. godine. Ne postoje svežiji podaci za ovu godinu pa koristim ove.

Linkovi ka izvorima se nalaze u okviru i na kraju članka.

Ukratko, pobednik je… A1

Ako vas mrzi da čitate dalje, pobednik je opet A1. I ove godine imaju najbolju prosečnu brzinu interneta i najveće zadovoljstvo korisnika. Ipak, pobeda nije bila toliko ubedljiva kao 2022. godine, a ima i zanimljivih promena.

Kategorija: Najbrži mobilni internet

Generalno kod sva tri operatera (A1, Yettel, MTS) prosečna brzina se povećala – što je za pohvaliti. Ono što se nije promenilo u odnosu na pre dve godine jeste pozicija svakog od njih: A1 ubedljivo vodi, na drugom mestu je opet MTS, a Yettel je ponovo na poslednjem mestu.

Zanimljivo je to što je prosečna brzina A1 pre dve godine (71.27) bila veća nego ovogodišnja drugoplasiranog (61.78). Dakle, Yettel i MTS nisu još uvek uspeli da sustignu rezultat koji je ostvario A1 pre dve godine.

Kada razložimo rezultate na download, upload i latency, dobijamo sledeće:

Na grafiku možemo videti da je brzina slanja (upload) dosta slična kod sva tri operatera, kao i latencija (kašnjenje). Jedina značajna razlika je u brzini preuzimanja (download) što je u suštini i najbitnije svakom korisniku, a što je i najviše uticalo na krajnji rezultat.

Ceo Ookla izveštaj možete pronaći na zvaničnom sajtu: preuzmi (kopija)

Kategorija: Iskustva korisnika

Brzina preuzimanja ne znači mnogo ako korisničko iskustvo u korišćenju mreže to ne prati. Kakva je situacija posle dve godine?

Rang lista se nije promenila:

  1. A1 je ponovo na prvom mestu (6/9 poena)
  2. Yettel ponovo na drugom mestu (5/9 poena)
  3. MTS opet na poslednjem mestu (4/9 poena)

Ipak, ono što se promenilo jeste to da je A1 izgubio 1 poen, Yettel je dobio 1 poen, dok je MTS dobio čak 2 poena više u odnosu na pre dve godine.

Iz detaljnijih grafova možemo videti da je recimo A1 mreža najpouzdanija i ima najbolju brzinu preuzimanja (Download), ali ima najlošiju pokrivenost. Sa druge strane, MTS i Yettel se ne ističu ni u jednom segmentu posebno i dosta su jednaki.

Sve rezultate iz svih kategorija možete pronaći na Opensignal sajtu – link.

Zaključak

I zaključak će biti vrlo sličan onom od pre dve godine: A1 opet ubedljivo vodi, dok su Yettel i MTS slični i bore se za drugo i treće mesto.

Ipak, ono što se promenilo jeste to da su svi operateri značajno povećali cene, a pogoršali usluge. Ako uporedimo cene kod sva tri operatera možemo videti da korisnici nemaju mnogo opcija.

Postala je česta praksa kod sva tri operatera da često podižu cene u poslednje vreme. Istina je da zbog povećanja cene korisnik ima pravo da raskine ugovornu obavezu bez plaćanja penala, ali budući da cene podižu svi operateri u isto ili slično vreme, korisnici prosto nemaju izbora i često ostaju kod svog operatera.

Takođe je zanimljivo pomenuti da su cene u drugim razvijenijim državama za iste, ili čak „jače“, pakete niže nego kod nas.

Kada uzmemo u obzir sve navedeno:

  1. često i zajedničko podizanje cena paketa,
  2. praktično ukidanje pripejd opcije (objašnjenje),
  3. veoma loša ekonomska situacija u državi,
  4. najviše cene mobilnih paketa u regionu,

možemo samo doći da zaključka da je situacija po pitanju mobilnih operatera u Srbiji veoma loša.

Kakva su vaša iskustva sa našim mobilnim operaterima? Pišite ispod u komentaru.

Izvori: 1. Ookla 2. Opensignal
Stefan Marjanov
Stefan Marjanov

Diplomirani inženjer informatike. Aktivno se bavim informacionim tehnologijama oko 13 godina, a nešto kraće i veb dizajnom. Takođe, osnivač sam ovog bloga na kome radim i pišem više od 10 godina. Ako želite da podržite moj rad kliknite ovde.

Budi u toku

Mrzi te da redovno posećuješ blog kako bi bio/la u toku sa objavama? Unesi svoj email i blog će ti jednom mesečno slati nove objave. Bez spama, odjavi se bilo kada.

2 komentara

  1. Zvao sam nekoliko puta mts, 4g mreža bila užasna kod mene u kući. Stalno secka, slabo me čuju sagovornici. Njihovo objašnjenje je da moram da sačekam bolje prilike. Strašno!

  2. Postovani, evo ovako, sa a1 sam imao neprijatnosti i tamo nista ne bi uzeo ni dzabe a kamoli da placam, mts je ok ali jednom su me slagali u vezi ugovorne obaveze i za mene to je zavrsena prica, a sto se tice yettel-a ovako: dok je bio telenor bili su sasvim ok, kako je gospodin piter keller poginuo u kanadi dosao je neko veoma gladan para da celo kompanije i vise ni priblizno nisu sta su bili. U call centru lupa ko kako stigne, davao sam i neke predloge i sugestije ni hvala ni… Internet im crkava svakoga dana – gubi se veza, niti unapredjuju 4g niti uvode 5g, kupio sam neograniceni internet i tu su me prevarili jer on jeste neogranicen ali kada potrosite 500 gb sto je slozicete se jako velika kolicina podataka onda imate 2 mb/s sto je nista jer gledam tv preko interneta i naravmo trebalo bi izvaliti im jos para do kraja meseca – to su mi rekli tek kada sam potpisao ugovornu obavezu – nemacka vec uvodi 6g a ovo nas i dalje pljackaju sa 4g i prodaju nam telefone sa 5g opcijom a to ne moze da se koristi… i jos bi mogao da pisem dosta. Dok oni vladaju radice sta hoce jer pune budzet a jedino resenje za nesto bolje je t-mobile. Pozdrav.

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *