Kada imate veoma bitne fajlove u svom računaru uvek (ali uvek!) morate sačuvati kopiju tih fajlova na nekom drugom mestu. Ovo sam naučio odavno na teži način i od tada godinama redovno pravim kopije (backup) svih svojih fajlova.
Pre možda godinu dana to se i isplatilo jer mi se HDD pokvario i sve mi je nestalo sa njega. Srećom pa sam imao identičnu kopiju fajlova na eksternom HDD-u i mogao sam u par klikova sve fajlove da vratim na novi HDD koji sam kupio.
Bekap fajlova je nešto što mnogi izbegavaju iz, po mom mišljenju, dva glavna razloga: 1) deluje komplikovano; 2) deluje skupo. Međutim, niti je komplikovano niti je skupo, zapravo besplatno je!
Šta mi je bitno kod bekap softvera
Ranije sam koristio ugrađenu Windows opciju pod nazivom „File History“, ali ta opcija nije dostupna u Windows 11 (više se ne mogu dodati novi folderi), ali takođe ni ne nudi mnogo opcija. Zato sam potražio drugo rešenje u vidu softvera.
Nakon testiranih 14 besplatnih rešenja pomislio sam da nijedan neće ispuniti sve moje uslove, a ti uslovi su:
- Automatski backup (ili mirroring) na eksterni HDD periodično
- Neograničen broj bekapa
- Neograničen broj gigabajta koji se mogu bekapovati
- Pristup fajlovima bilo kada sa bilo kog uređaja bez upotrebe softvera
- Vraćanje fajlova (Restoring) na bilo koji uređaj i bez upotrebe softvera
- Sve ove stavke moraju biti dostupne u Free verziji
Tražio sam i tražio i samo jedan softver je ispunio sve ovo plus ponudio još mnogo toga – SyncBackFree V10.
Izašao je SyncBack V11 – članak o novoj verziji pogledajte OVDE.
SyncBackFree V10
Budući da ne volim da radim radnje koje se ponavljaju, želeo sam da softver za bekap podesim i ne mislim na njega više – princip „set and forget“. SyncBackFree mi je to omogućio jer nudi gomilu opcija tako da svaki korisnik može podesiti bekap plan po svojim potrebama.
Samo neke od opcija koje SyncBackFree nudi:
- Nema reklama, virusa, promo poruka, PUP-s…
- Nije potrebna registracija niti kartica
- Ne prikuplja podatke korisnika niti podatke o korišćenju
- Bekap, sinhronizacija i Mirroring opcije (više o tome kasnije)
- Pokretanje bekapa periodično
- Gomila opcija za podešavanje svakog detalja
- Jednostavni i napredni mod
- Pokretanje programa pre i posle bekapa
- Vraćanje bekapa
- Pristup svim bekapovanim fajlovima sa bilo kod uređaja
- Kompresija bekap fajlova i zaštita istih
- I još mnogo toga…
Prosto nisam mogao da poverujem da jedan besplatan softver sve ovo nudi. Pogotovo jer nudi opciju bekapa, sinhronizacije i Mirroring – što nije slučaj kod konkurenata.
Naravno, SyncBackSE and SyncBackPro nude još mnogo više opcija za one naprednije korisnike, tako da preporučujem to ako Free nema sve što vama treba.
Razlike između Backup, Sync i Mirroring
Pojmovi: 1) izvor – vaši originalni fajlovi na HDD-u; 2) destinacija – bekap uređaj gde čuvate rezervnu kopiju fajlova.
Ako krenete barem malo da se raspitujete za bekap rešenja naići ćete na ova tri pojma pa bih želeo da ih pojasnim kako biste znali šta je za vas najbolje.
U suštini, razlikuju se po tome šta će se desiti na destinaciji (bekap uređaj) u zavisnosti od toga šta se desi na izvoru (originalni fajlovi).
Backup | Sync | Mirroring | |
Ako se pojavi novi fajl na izvoru | Kopira se na destinaciju | Kopira se na destinaciju | Kopira se na destinaciju |
Ako se promeni fajl na izvoru | Menja se na destinaciji | Menja se na destinaciji | Menja se na destinaciji |
Ako se obriše fajl sa izvora | Ostaje na destinaciji | Briše se sa destinacije | Briše se sa destinacije |
Ako se pojavi novi fajl na destinaciji | Briše se sa destinacije | Kopira se na izvor | Briše se sa destinacije |
Ako se promeni fajl na destinaciji | Biće zamenjen onim sa izvora | Menja se na izvoru | Biće zamenjen onim sa izvora |
Ako se obriše fajl sa destinacije | Kopira se sa izvora | Briše se sa izvora | Kopira se sa izvora |
Koji metod izabrati?
Backup ako:
- želite da uvek imate kopiju fajlova čak i ako neki fajl obrišete sa izvora (slučajno ili namerno)
- imate dosta prostora na backup uređaju
Sync ako:
- želite da promene na destinaciji utiču na izvor
- želite da promene na izvoru utiču na destinaciju
- nemate dovoljno prostora na bekap uređaju
Mirroring ako:
- želite da destinacija ima identične fajlove kao izvor
- ne želite da imate na destinaciji fajlove koje ste obrisali sa izvora
- ne želite da izmena destinacije utiče na sadržaj izvora
- nemate dovoljno mesta na bekap uređaju
Kako podesiti lokalni bekap
Za ovo će vam biti potreban eksterni uređaj za skladištenje: eksterni HDD, NAS, pa čak i USB… sa dosta prostora. Takođe besplatan alat SyncBackFree V10 koji trebate da instalirate i pokrenete. Ali, kao što sam napomenuo, ako vam treba više opcija uzmite SyncBackSE ili SyncBackPro.
Ovde imate video uputstvo, a ispod se nalazi tekstualno sa slikama.
Video uputstvo
Tekstualno uputstvo
Kada se program pokrene, u donjem levom uglu kliknite na „New“ da biste kreirali novi profil. Unesite ime po želji pa kliknite „Next„.
Sada imate da izaberete neku od one 3 opcije koje sam objasnio iznad: Backup, Sync i Mirror. Izaberite ono što vama treba, tu vas ne mogu savetovati. Kada izaberete, kliknite „Next„.
Sada ćete videti opcije da izaberete lokaciju izvora i destinacije. Ovde zapravo birate da li želite da pravite bekap na offline uređaje ili na FTP (online). Budući da pravimo lokalne bekape, u oba slučaja izaberite „Internal/external“ opciju kao na slici ispod pa kliknite „Done“ i „Ok„. U narednom koraku ćete birati tačno koje foldere i fajlove želite da kopirate gde.
E sada će se otvoriti prozor u kojem podešavate koji fajlovi i folderi će se bekapovati gde, tj. birate izvor i destinaciju.
Izvor i destinacija mogu biti bilo koji folder ili particija na bilo kom uređaju koji vaš računar vidi. Recimo, izvor vam može biti cela particija sa fajlovima na HDD-u u računaru, a destinacija neki folder na eksternom HDD-u ili USB-u. Ja ću za primer izabrati test folder iz računara kao izvor, a za destinaciju ću izabrati drugi test folder na eksternom HDD-u.
Kada izaberete te foldere, pojaviće se opcija „Choose sub-directories and files„. Ova opcija je veoma korisna jer možete reći programu da ignoriše neke fajlove/foldere sa izvora i/ili destinacije koje ne želite da bekapujete. Recimo, izabrali ste celu particiju za bekap i na njoj se nalaze instalacije igara. Sigurno da nećete bekapovati instalacije igara pa možete taj folder isključiti.
Kada ste označili koje fajlove i foldere želite da bekapujete a koje ne, potvrdite izbor klikom na „Ok“ i možete kliknuti na karticu „When“ sa leve strane. Pomoću ove opcije zakazujete automatski bekap.
Kada otvorite ovu opciju videćete da imate dosta načina pomoću kojih možete zakazati bekap, a moja preporuka je „Periodically„. Kliknite na tu opciju pa je uključite klikom na „Run this profile every„.
Sada prosto podesite koliko često i u kojim situacijama će se bekap pokretati. Recimo, možete podesiti da se pokreće na 12 sati pod uslovom da računar ne koristite 5 minuta. Dodatno možete podesiti da se bekap pokreće samo u određeno doba dana ili određenim danima u nedelji.
Ja sam u ovom primeru podesio da se bekap pokreće ponedeljkom, sredom i petkom na svakih 12 sati između 11h i 20h pod uslovom da računar ne koristim barem 5 minuta.
Potvrdite izmene klikom na „Ok“ i pojaviće se poruka „Would you like to perform a simulate run…“. Ova opcija može biti korisna jer možete videti šta će se desiti ako pokrenete ovaj profil, a da se ništa zapravo ne desi sa fajlovima. Ako želite to da vidite kliknite „Yes“, ako ne želite onda „No“.
I to je to! Vaš bekap profil će se pojaviti na spisku u glavnom prozoru i sada program možete sputiti u System Tray da radi kada je potrebno. Sada ste ga podesili i ne morate više ako ne želite. Uvek možete da izmenite nešto ako kliknete desnim tasterom na njega pa „Modify“.
Super korisno. Hvala druže.